25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Latinská Amerika se stává skládkou Spojených států, vývoz odpadu za loňský rok dosáhl rekordu

Latinská Amerika se stává novou skládkou plastového odpadu ze Spojených států, které jsou jeho největším exportérem na světě. Od roku 2018 jeho vývoz do latinskoamerických zemí výrazně vzrostl a loni dosáhl rekordu. Největší část z něj mířila do Mexika, informoval tento týden server BBC Mundo s odkazem na údaje ekologické organizace Last Beach Cleanup, která má sídlo v Kalifornii.

Podle této organizace vyvezly USA loni jen do října na 90.000 tun plastového odpadu, z toho asi 60.500 tun do Mexika. „Podle našich studií nelze přes 50 procent tohoto odpadu recyklovat a končí tak na skládkách či v řekách,“ řekla BBC Mundo zakladatelka organizace Last Beach Cleanup Jan Dellová. Většina zemí regionu má přitom vlastního odpadu dost a nestačí ho recyklovat. Navíc při zpracování odpadu je potřeba množství vody, což dále zvyšuje její nedostatek v některých oblastech, například právě na severu Mexika, dodala Dellová.

Za nárůstem exportu plastového odpadu z USA do Latinské Ameriky v loňském roce je mimo jiné zpřísnění pravidel pro jeho dovoz do Turecka či některých asijských zemí. A také k tomu mohla přispět kontejnerová krize, která výrazně zvýšila náklady na přepravu z USA do Asie,“ míní María Fernanda Solísová z Andské univerzity Simóna Bolívara (UASB). „Pomohla k tomu ovšem i nedostatečná legislativní úprava dovozu odpadu do našich zemí,“ dodala.

Podle Solísové ale řada firem zákony stejně obchází, mnohé například tak, že dovážejí odpad pod nálepkou „surovina„.

Firmy, jež přiváží odpad legálně, tvrdí, že dávají práci tisícům lidí. Jenže mnohé z nich jim dávají jen nízké mzdy a nezaručují bezpečné pracovní podmínky. Některé také zaměstnávají i mladistvé, napsal server BBC Mundo.

Spojené státy jsou podle deníku The Guardian největším světovým exportérem plastového odpadu. Jeho množství od roku 2015 výrazně kleslo poté, co Čína, někdejší největší dovozce odpadu, začala zpřísňovat pravidla s tím, že už nechce být světovou skládkou.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.