21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Ministři financí G20 schválili plán na globální danění nadnárodních společností

Plán na zavedení globální daně v sobotu schválili ministři financí států s nejsilnějšími ekonomikami světa uskupených v G20. Danit by se měly velké nadnárodní společnosti jako Google, Facebook nebo Amazon. Nová legislativa se jim totiž snaží zabránit především v tom, aby pro odvod daní využívaly daňové ráje. Uvedl to server BBC. Zcela schválit by pak G20 měla návrh v říjnu na schůzce v Římě.

Plán na globální daň prosadila a jako první schválila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Od té doby ho přijalo 132 států a před měsícem ho v Cornwallu podepsaly členské státy uskupení G7. Ministři financí širšího uskupení G20, ve kterém se ale schází jen 19 států, projednávali návrh na dvoudenním summitu v Benátkách. Itálie je totiž v současnosti předsedajícím státem G20, a proto setkání hostila. Zavedení globální daně předcházelo přibližně osm let diskutování a příprav.

„Ukončujeme tímto závody o nejnižší zdanění, takže digitální giganti budou muset od nynějška platit svůj férový podíl na daních. Jedná se o revoluci, která přijde jen jednou za celé století,“ uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Minimální globální korporátní daň by pak měla dosahovat sazby 15 procent.

Jejím cílem je donutit nadnárodní společnosti platit daně ve státech, kde reálně obchodují a působí. V současnosti je totiž legální danit příjmy jinde, například v různých daňových rájích, kde je daňová sazba nižší. Zároveň by legislativa zabránila, aby mezi sebou státy soupeřily tím, že budou pro přilákání společností daňové sazby čím dál více snižovat.

Státy G20 jsou v postoji ke globální dani jednotné, odmítá ji ale Irsko nebo Maďarsko

Plán na globální daň však zatím odmítá například Irsko, Maďarsko nebo Estonsko, tedy země právě s nižšími daňovými sazbami. Po summitu to uvedla americká ministryně financí Janet Yellen. „Budeme se snažit tyto státy přesvědčit, ale nemyslím si, že je zásadní, aby s návrhem souhlasily naprosto všechny země,“ přiblížila dále.

Německý ministr financí Olaf Scholz pak médiím sdělil, že veškeré státy zapojené do G20 s návrhem souhlasí. Další země, které zatím globální daň nepodporují, jsou Keňa, Nigérie, Srí Lanka, Barbados nebo Svatý Vincenc a Grenadiny.

Stále však nepanuje shoda na některých detailech plánu jako například tom, jak bude globální daň souviset s tou digitální. Tu se chystá zavést Evropská komise s tím, že si od ní slibuje poměrně velký přísun příjmů do evropského fondu pro obnovu ekonomik po světové pandemii. Kritizovaná je však především Spojenými státy americkými (USA), jelikož ji vidí jako diskriminaci amerických společností.

Členové uskupení G20 pak zodpovídají za více než 80 procent světového hrubého domácího produktu, 75 procent světového trhu a 60 procent populace planety. Mezi zúčastněné státy patří například USA, Japonsko, Británie, Francie, Německo nebo Indie.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.