Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval vládní úředníky, aby provedli „zásadní transformaci“ zemědělské výroby. Uvedla to v úterý státní média. Panují obavy, že nedostatek potravin v zemi se prohlubuje. Informovala o tom agentura Reuters či CNA.
Kim Čong-un prohlásil během druhého dne sedmého rozšířeného plenárního zasedání 8. ústředního výboru Korejské strany pracujících, že dosažení cílů produkce obilí v letošním roce je nejvyšší prioritou. Zdůraznil také význam stabilní zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to uvedla státní tisková agentura KCNA.
North Korean leader Kim Jong Un urged government officials to engineer a ‘fundamental transformation’ in agricultural production, state media reported, amid fears that the country's food shortage is worsening https://t.co/rubVVTaG81
— Reuters (@Reuters) February 28, 2023
Zpráva neuvádí, jaká opatření Severní Korea přijme, ale Kim řekl, že ke změnám musí dojít v příštích několika letech. Kolektivní farmy tvoří podle výzkumníků drtivou většinu severokorejského zemědělství. Takové farmy obvykle hostí několik malých farmářů, kteří produkují plodiny společnou prací.
Potravinová situace se zhoršuje
Kimovo nařízení přichází uprostřed zpráv o rostoucím nedostatku potravin v zemi, píše server CNA. Severní Korea přesto stále odmítá tvrzení, že se nemůže postarat o své občany.
Začátkem tohoto měsíce jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že „se zdá, že potravinová situace na severu se zhoršila.“ Podle něj je oznámení o zvláštní schůzce o zemědělské strategii na konec února vzácné.
Ve svém projevu na pondělním setkání KCNA uvedla, že Kim zmínil „důležitost růstu zemědělských výrobních sil“ při zajišťování socialistické výstavby.
Severní Korea je pod přísnými mezinárodními sankcemi kvůli jadernému programu a balistickým střelám. Její ekonomika je dále napjatá kvůli přísným hraničním omezením, které země zavedla, aby zabránila propuknutí pandemie covid-19.
Země je zranitelná kvůli své izolaci
Úplný rozsah nedostatku potravin v Severní Koreji není jasný, ale v lednové zprávě projektu 38 North se sídlem v USA se uvádí, že nedostatek potravin je nejhorší od hladomorů, které pustošily zemi v 90. letech. „Dostupnost potravin pravděpodobně klesla pod naprosté minimum s ohledem na lidské potřeby,“ uvádí zpráva.
Snaha Severní Koreje o soběstačnost znamená, že téměř všechno její obilí je produkováno doma. To ovšem způsobuje zranitelnost země. „Dosažení adekvátní zemědělské produkce na nepříznivé půdě Severní Koreje ironicky vyvolalo silnou závislost na dováženém zboží a vystavilo zemi globálním otřesům, diplomatickým konfliktům a nepříznivému počasí,“ uvádí zpráva.
Dlouhodobé řešení problémů částečně spočívá ve vyřešení patové situace ohledně jaderných zbraní a sankcí, ale vyžaduje také ekonomické reformy.
Zahájení domácích ekonomických reforem by odpoutalo výrobní kapacitu Severní Koreje a umožnilo by jí vyvážet průmyslové výrobky a obchodovatelné služby, vydělávat na devizách a dovážet velkoobjemové obilí na komerčně udržitelném základě, uvedl projekt 38 North.