Srílanský ministr energetiky v neděli sdělil, že asijské zemi hrozí „benzínové sucho“. Podle něj má země zásoby při běžné poptávce pouze na necelý den. Další dodávky benzínu přitom Srí Lanka očekává až koncem července. Informovala o tom stanice BBC News a server Business Standard.
Ministr energetiky Srí Lanky Kanchana Wijesekera v neděli varoval před stavem zásob benzínu v zemi. Podle něj by při běžné poptávce nevydržely ani den, píše se na webu stanice BBC News.
Wijesekera před novináři uvedl, že má Srí Lanka v zásobách 12 744 tun nafty a 4 061 tun benzínu. Další dodávky benzínu jsou v očekávání ne dříve než za dva týdny. „Příští dodávka benzínu se očekává mezi 22. a 23. červencem,“ oznámil ministr energetiky.
Srí Lanka očekává o víkendu dodávku 40 000 tun nafty od Coral Energy, nemá však podle ministra energetiky na její zaplacení dostatek financí.
Sri Lanka energy minister warns petrol stocks about to run dry https://t.co/TdeFvkBu6Z
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 4, 2022
Podle serveru Business Standard se Srí Lanka snaží získat finanční prostředky na zaplacení paliva. Centrální banka však může dodat pouze 125 milionů dolarů. Stát přitom na splnění plánovaných dodávek potřebuje alespoň 587 milionů dolarů.
Země rovněž dluží 800 milionů dolarů sedmi dodavatelům za importy uskutečněné začátkem tohoto roku.
Závislost na pomocí zvenčí
Ostrovní stát s 22 miliony obyvateli čelí nejhorší ekonomické krizi za více než 70 let. V zemi chybí zásoby potravin, léků a pohonných hmot, což navíc zvyšuje ceny těchto komodit a stimuluje inflaci. Srí Lanka totiž nemá dostatek zahraniční měny na jejich dovoz.
Srí Lanka, která se nachází v platební neschopnosti, je nyní zcela odkázána na pomoc ze zahraničí.
Představitelé asijského státu se snaží vyjednat zlevněnou ropu v Rusku. Světová banka poskytla Srí Lance 600 milionů dolarů na nákup léků. Mezinárodní měnový fond zase podpořil 3 miliony dolarů.
Koncem června Srí Lanka zakázala prodej pohonných hmot obyčejným lidem. Čerpat je mohou pouze hasiči, policisté, záchranáři, autobusy a vlaky. Opatření má platit do 10. července.
Představitelé země jako hlavní příčinu této krize uvádějí pandemii nemoci covid-19.
Podobný osud zřejmě čeká také další asijskou zemi, Laos. Podle Světové banky má tento stát dluh ve výši 15 miliardy dolarů.