26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Norsko: Fond na snížení odlesňování Amazonie je opět ve hře

Norsko, hlavní dárce Amazonského fondu, uvedlo, že iniciativa na podporu ochrany lesů byla znovu aktivována, když brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva nastoupil do úřadu a slíbil, že zastaví odlesňování. Informovala o tom agentura Reuters či server U.S. News.

„Nový brazilský prezident naznačil jasnou ambici zastavit odlesňování do roku 2030,“ uvedl norský ministr pro klima a životní prostředí Espen Barth Eide v pondělním prohlášení. V něm oznámil oživení fondu, jehož cílem je bojovat proti odstraňování vegetace v Amazonii.

„Obnovil strategie, jak toho dosáhnout, a jmenoval ministry se značnými odbornými znalostmi v této oblasti,“ řekl Barth Eide.

Fond stále drží asi 3,4 miliardy realů (620 milionů dolarů), uvádí server U.S. News. Je zmrazený od srpna 2019, kdy bývalý krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro zrušil jeho správní radu a akční plány.

Jedno z prvních rozhodnutí nového prezidenta

V roce 2008 během dřívějšího funkčního období prezident Lula založil fond, který má přijímat mezinárodní příspěvky na úsilí Brazílie zastavit odlesňování. Platby dostává až po snížení odlesňování. Prostředky jsou pak vynaloženy na zvýšení úsilí takových iniciativ.

Norsko zpočátku darovalo 1,2 miliardy dolarů a přispělo i Německo, informovala agentura Reuters.

Mezi první rozhodnutí nového prezidenta po nástupu do úřadu na nové prezidentské období Lula v neděli podepsal dekret o obnovení správní rady Amazonského fondu se širokým zastoupením občanské společnosti a dalších zúčastněných stran.

Za Bolsonara se odlesňování výrazně zvýšilo

Podepsal také dekrety, které znovu zavedly brazilské strategie ke snížení odlesňování Amazonie. To za vlády jeho prezidentského předchůdce Bolsonara vyskočilo na 15leté maximum. Kromě toho Lula odvolal politiky, kteří oslabili ochranu životního prostředí. Například ty, kteří se podíleli na zavedení opatření, jež podporovalo těžbu na chráněných původních územích.

Znovuzaložení fondu „je celosvětově významné,“ řekl Barth Eide. „Amazonský fond dává mezinárodní komunitě skvělou příležitost přispět.“

Možné zapojení Británie

Británie zvažuje vstup do fondu, řekla v pondělí v Brazílii agentuře Reuters její ministryně životního prostředí Therese Coffey. Zemi navštívila, aby se zúčastnila nedělní inaugurace nového prezidenta.

Řekla, že britská vláda již jedná o zapojení se současnými partnery fondu, Norskem a Německem. Dodala, že Británie má Brazílii hodně co nabídnout. Od programů v oblasti udržitelnosti venkova a nízkouhlíkové architektury až po pomoc při mobilizaci finančních prostředků díky své síle globálního centra zeleného financování.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.