8 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Roste cena kávy. Na vině je lockdown ve Vietnamu i mrazy v Brazílii

Dopravní uzel a největší město Vietnamu Ho Či Min je kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru delta pod přísným lockdownem. Z toho důvodu však od pátku roste cena kávy, přesněji jejího druhu zvaného robusta, jelikož nemůže být z Vietnamu rozvážena do světa. Trh kávy tak po problémech v Brazílii zažívá další zátěž. V červenci totiž největšího producenta kávy na světě zasáhly po velkém suchu silné mrazy.

Už tak vysoké ceny robusty ještě více porostou. Kávová zrna hořké chuti jsou totiž dvakrát dražší než na začátku roku. Dopravci totiž bojují s nedostatkem kontejnerů na převoz zboží. Od pátku se však objevil také problém u druhého největšího producenta kávy na světě.

Vietnam v současnosti bojuje s nedostatkem vakcín a zároveň šířením nakažlivější varianty koronaviru zvané delta. Proto tamní vláda nařídila tvrdý lockdown, který ale silně omezuje hlavní dopravní uzel, město Ho Či Min. Export kávy se proto na neurčitou dobu pozdrží a světové ceny kávy ještě více porostou. Uvedl to server BBC.

„V současnosti panují velké obavy, že pěstitelé ani nedostanou své zboží ze země,“ zhodnotil situaci pro Financial Times analytik ze společnosti Rabobank Carlos Mera. Cena robusty, kávy kterou Vietnam vyváží nejčastjěi, pak v pátek stoupla na 2 043 dolarů za tunu.

Jedná se tak o nejvyšší cenu za poslední čtyři roky. Cena arabiky, kávy pěstující se naopak v Brazílii, zase v červenci stoupla o 18 procent. Za kávová zrna tak obchodníci zaplatí nejvíc za předešlých sedm let.

Starbucks se o ceny nebojí, Tchibo ale nejspíše zdraží

Kvůli špatné ekonomické situaci se Vietnamská asociace pro kávu a kakao obrátila na tamní vládu. Společně s dalšími obchodními společnostmi se ji snaží přesvědčit, aby restrikce uvolnila alespoň pro obchodníky. Pokud se současná blokace dovážky kávy brzy nevrátí do starých kolejí, budou si muset za kávu připlatit i zákazníci.

Například kavárenský řetězec Starbucks má ceny předem stanovené až do září letošního roku, ale také do části toho dalšího finančního. Ne všichni prodejci však mají podle Financial Times podobnou možnost, a proto musí pomalu začít zdražovat své produkty. Zvýšení cen tak musela ohlásit například německá společnost Tchibo nebo japonská firma UCC Coffee.

Situaci na trhu kávy zhoršuje také počasí v Brazílii. Po dlouhém suchu totiž zemi zasáhly zničující mrazy. Škody napáchané nejnižšími teplotami od roku 1994 některé stromy zasáhly tak, že budou muset farmáři nejspíše zasadit nové. Než ale sklidí první úrodu, budou si muset počkat nejméně tři roky. Zásadní je proto září, kdy by měly přijít pro úrodu tak potřebné podzimní deště.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.