V průběhu pandemie se z Velkého jablka, jak se New Yorku přezdívá, odstěhovaly miliony lidí. Místo nich se do města sice přistěhovaly miliony jiných, ovšem s nižšími příjmy. To by dle odhadů studie společnosti Unacast mohlo vést k finanční ztrátě zhruba 34 miliard dolarů.
Podle společnosti Unacast, která analyzovala anonymizované údaje o poloze mobilních telefonů, opustilo město New York v letošním roce mezi 1. lednem a 7. prosincem přibližně 3,57 milionu lidí. Během stejného období se do města přestěhovalo 3,5 milionu lidí. Celkově tedy tuto světovou metropoli opustilo 70 000 lidí.
„Exodus není tak velký, jak se o něm hovořilo. Možná má větší dopad to, jak se mění populace a jak se mění demografické údaje,“ řekl agentuře Reuters Thomas Walle, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Unacast.
Příkladem může být bohatá čtvrť v centru Manhattanu s názvem Tribeca. Obyvatelé, kteří se z této části odstěhovali, vydělali dle Walleho v průměru 140 000 dolarů. Typický člověk, který se tam ovšem přestěhoval, vydělá v průměru 82 000 dolarů.
Dle Thomase Walle může mít tento odliv bohatých Newyorčanů pro město, které se zotavuje z ekonomické krize způsobené pandemií, trvalé následky. Zásadní otázkou dle něj je, jak se tomu přizpůsobí trh s nemovitostmi a maloobchod.
V dlouhodobějším horizontu by toto měnící se demografické složení mohlo vést k tomu, že cenově dostupné značky nahradí luxusní obchody. Zároveň zde bude tlak na realitní developery, aby nabídli levnější možnosti bydlení, uvedl Walle.
Zpráva společnosti StreetEasy zjistila, že mezi únorem a červencem klesl nájem v některých čtvrtích, včetně finanční čtvrti v centru města. V cenově dostupnějších čtvrtích však nájemné stále roste.