26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Peníze na humanitární pomoc Jemenu rychle docházejí, uvedl zástupce OSN

V nadcházejících měsících hrozí kvůli nedostatku finančních prostředků další výpadky v humanitární pomoci Jemencům. Uvedl to koordinátor humanitární pomoci OSN Martin Griffiths. Ve válkou zmítaném Jemenu, kde se s hladem potýkají miliony lidí, by tak podle něj mohlo dojít ke snižování přídělů jídla potřebným.

Griffiths v úterý Radě bezpečnosti OSN sdělil, že ke konci ledna byly téměř dvě třetiny významných humanitárních projektů OSN omezeny či uzavřeny. „Humanitárním agenturám rychle docházejí peníze, což je nutí omezovat programy, které zachraňují životy,“ prohlásil Griffiths. Dodal, že humanitární činnost v Jemenu bude značně omezena.

V loňském roce se podle informací OSN podařilo od dárců vybrat pouze 58 procent prostředků potřebných k humanitární pomoci, ačkoliv koncem roku se objem prostředků zvýšil, když zintenzivnila varování před hrozícím hladomorem.

Na prahu hladomoru se Jemen ocitá již sedm let. Boje mezi šíitskými rebely a ústřední vládou společně s pádem ekonomiky a blokádami importu do povstalci ovládaných regionů podle OSN v zemi vyvolaly největší humanitární katastrofu na světě. Na nějaké formě humanitární pomoci závisí přibližně 80 procent Jemenců.

Světový potravinový program (WFP) v lednu snížil potravinové příděly osmi z 13 milionů Jemenců, kterým poskytuje pomoc každý měsíc. Podle Griffithse budou příděly opět sníženy v březnu, nebo dojde k jejich úplnému zastavení.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští Húsíové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie.

Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. Snahy OSN zajistit v Jemenu klid zbraní a docílit uvolnění koaliční blokády dosud neuspěly. Válka se tak již roky ocitá v patové situaci. Šíitští povstalci, kteří tvrdí, že bojují proti zkorumpovanému systému a zahraniční agresi, nadále kontrolují většinu velkých jemenských měst.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.