16.7 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Poté, co Francie nařídila Applu zastavit prodej, několik dalších evropských zemí uvedlo, že prověří obavy, že iPhone 12 vyzařuje příliš mnoho elektromagnetického záření.

Zastavení francouzského prodeje „by mohlo mít efekt sněhové koule“, řekl francouzský ministr digitální ekonomiky Jean-Noël Barrot listu Le Parisien. ANFR bude nyní sdílet svá zjištění s regulačními orgány v ostatních členských státech EU, informoval server BBC.

Apple zpochybňuje francouzská zjištění a tvrdí, že iPhone 12 – nyní relativně starý model uvedený na trh v roce 2020 – byl certifikován mnoha mezinárodními orgány jako vyhovující radiačním standardům.

Francouzský ministr pro digitální ekonomiku uvedl, že očekává, že Apple bude schopen tento problém vyřešit prostřednictvím aktualizace softwaru. Pokud by tento přístup byl neúspěšný, Apple by musel stáhnout každý iPhone 12 prodaný ve Francii, uvedl ANFR.

Telefon neprošel jedním ze dvou testů

Regulátor zkoumá záření pomocí dvou testů. První měří telefon v těsném kontaktu s tělem osoby, například když je držen nebo umístěn v kapse kalhot. Druhý test se provádí v trochu větší vzdálenosti, simuluje telefon v kapse bundy nebo tašce. iPhone 12 prošel druhým testem, ale překročil úrovně stanovené předpisy EU pro první test.

Vědci provedli v posledních dvou desetiletích obrovské množství studií, aby zhodnotili zdravotní rizika mobilních telefonů, připomíná agentura Reuters. Podle Světové zdravotnické organizace nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky na zdraví způsobené jejich užíváním.

Zakážou telefon i další státy?

„Je mou povinností reagovat a zajistit, aby všichni občané království byli v bezpečí a chráněni před jakýmkoli potenciálním nebezpečím. Zdraví je téma, které by nikdy nemělo být opomíjeno,“ řekl belgický státní tajemník pro digitalizaci Mathieu Michel.

„Urychleně jsem se obrátil na IBPT-BIPT (regulátor), abych požádal o analýzu potenciální nebezpečnosti produktu.“ Dodal, že také požádal regulátora, aby zkontroloval všechny smartphony Apple, stejně jako další zařízení vyrobená společností v pozdější fázi.

Německý regulátor sítě BNetzA zopakoval, že krok Francie by mohl sloužit jako vodítko pro Evropu jako celek a že pokud proces ve Francii dostatečně pokročí, prozkoumá problém pro německý trh.

Nizozemsko také záležitost prošetřuje. Požádá americkou firmu o vysvětlení, přičemž zdůraznil, že neexistuje „žádné akutní bezpečnostní riziko“.

Italské ministerstvo průmyslu mezitím uvedlo, že situaci sleduje, ale prozatím nepodnikne žádné kroky.

Británie, kde iPhone 12 splňoval standardy radiační bezpečnosti, když byl uveden na trh, neoznámila po rozhodnutí Francie žádné plány.

Ve Španělsku sdružení spotřebitelů OCU naléhá na úřady, aby následovaly krok Francie a zastavily prodej iPhonu 12.

Monitorování

Průmysloví experti uvedli, že neexistují žádná bezpečnostní rizika, protože regulační limity, založené na riziku popálení způsobeného zářením telefonu, byly nastaveny hluboko pod úrovně, kde vědci našli důkazy o poškození.

Společnost uvedla v úterý na trh iPhone 15. Tři roky starý iPhone 12 není ve Francii a dalších evropských zemích k dispozici ke koupi online přímo od společnosti Apple. Lze jej však zakoupit od třetích stran, včetně Amazon France.

„Omezení prodeje iPhonu 12 by samo o sobě nemělo mít na iPhone takový dopad. Víc bychom se obávali, kdyby se to mělo týkat i novějších modelů,“ řekl analytik DA Davidson Tom Forte. Zároveň poukázal na to, že Apple by mohl čelit větším problémům jinde, např. potenciálnímu omezení používání iPhonů v Číně a novým datovým předpisům v Evropě.

Tržby Applu loni v Evropě dosáhly zhruba 95 miliard dolarů. To z Evropy činí druhý největší region za Amerikou. Podle některých odhadů se zde loni prodalo přes 50 milionů iPhonů.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.