8.4 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Nvidia reaguje na cla, rozjíždí v USA továrny na čipy i superpočítače

Nvidia rozjíždí velký projekt na domácí půdě. Bude vyrábět nové čipy Blackwell v Arizoně a plánuje stavbu továren na superpočítače v Texasu. Cíl je jasný – posílit americkou výrobu a odpovědět na rostoucí poptávku po AI technologiích.

Google kupuje Wiz za 32 miliard dolarů

Společnost Google se rozhodla pro největší akvizici ve své historii. Za 32 miliard dolarů koupí startup Wiz, který se specializuje na kybernetickou bezpečnost. Vysoká částka padne v hotovosti. Akvizice posílí cloudové služby Googlu a pomůže mu lépe konkurovat v oblasti zabezpečení.

Přenos solární energie z vesmíru na Zemi? Možná už v roce 2035

Reklama

Zní to jako sci-fi, ale Zemi by jednoho dne mohly pohánět obří solární panely obíhající kolem planety. Vznik solárních farem na oběžné dráze, které by mohly zásobovat Zemi energií, už možná není jen vzdáleným snem. Podle Space Energy Initiative je reálný a mohl by vzniknout do roku 2035. Článek přinesl server BBC.

Reklama

Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda: plán sklízet sluneční energii z vesmíru a přenášet ji na Zemi pomocí mikrovln. Ale podle Martina Soltaua, spolupředsedy Space Energy Initiative (SEI) – spolupráce průmyslu a akademiků, by se to mohlo podařit již v roce 2035.

SEI pracuje na projektu zvaném Cassiopeia, který plánuje umístit konstelaci velmi velkých satelitů vysoko na oběžnou dráhu Země, uvádí BBC. Ty by „sklízely“ sluneční energii a přenášely ji zpět na Zemi. Říká, že potenciál je téměř neomezený. „Teoreticky by mohly dodávat veškerou světovou energii v roce 2050,“ říká.

„Na oběžné dráze je dostatek místa pro solární družice a zásoba sluneční energie je obrovská. Úzký pás kolem geostacionární oběžné dráhy Země dostane 100krát více energie za rok, než se předpokládá, že celé lidstvo spotřebuje v roce 2050.“ říká Soltau.

Reklama

Jeden satelit by měl výkon jako jaderná elektrárna

Začátkem tohoto roku vláda Spojeného království oznámila financování projektů solární energie ve vesmíru ve výši 3 miliony liber na základě inženýrské studie provedené poradenskou společností Frazer-Nash. Ta dospěla k závěru, že technologie je životaschopná.

SEI doufá, že získá velkou část těchto peněz. Jeho satelity by se skládaly ze stovek tisíc malých, identických modulů vyrobených v továrnách na Zemi a sestavených ve vesmíru autonomními roboty. Roboti by také prováděli servis a údržbu.

Sluneční energie shromážděná satelity by byla přeměněna na vysokofrekvenční rádiové vlny a vysílána do usměrňovací antény na Zemi. Ta by přeměnila rádiové vlny na elektřinu. Každý satelit by mohl dodat do sítě přibližně 2 GW energie, takže každý satelit by byl výkonem srovnatelný s jadernou elektrárnou. Pro představu to odpovídá šesti milionům solárních panelů na Zemi. Výsledná energie by mohla pohánět více než jeden milion domácností.

Zde na Zemi je sluneční světlo rozptýleno atmosférou, ale ve vesmíru přichází přímo ze Slunce bez rušení. Takže vesmírný solární panel může shromáždit mnohem více energie než podobně velký na Zemi.

Podobné projekty se připravují i ​​jinde

Ve Spojených státech Air Force Research Laboratory pracuje na některých kritických technologiích potřebných pro takový systém v projektu známém jako Space Solar Power Incremental Demonstrations and Research.

Patří mezi ně zlepšení účinnosti solárních článků, přeměna sluneční frekvence na rádiovou frekvenci a formování paprsku, stejně jako snížení velkých teplotních výkyvů na součástech kosmických lodí a vytváření návrhů rozmístitelných struktur.

Koncem loňského roku tým úspěšně předvedl nové komponenty pro takzvanou sendvičovou dlaždici, která se používá k přeměně sluneční energie na rádiové vlny. Mikrovlnné paprsky mohou znít znepokojivě, ale bylo prokázáno, že jsou účinné a bezpečné jak pro lidi, tak pro divokou zvěř.

„Ten paprsek je mikrovlnný, takže je to jako u wi-fi. Také je tu neustále, má nízkou intenzitu, asi čtvrtinu intenzity poledního Slunce,“ říká pan Soltau.

Evropská kosmická agentura (ESA) představila projekt Solaris. Jeho konečným cílem je výstavba 2 km dlouhé solární vesmírné farmy, která bude vyrábět tolik energie jako jaderná elektrárna, píše server Euronews. ESA navázala partnerství se společností Airbus pro vývoj „bezdrátového přenosu energie“.

Tato technologie je založena na přenosu používaném každý den televizními a komunikačními satelity. ESA bude projekt Solaris diskutovat na svém listopadovém zasedání.

Stále existují problémy

„Můj osobní názor na to je, že si rádi myslíme, že technologie existuje. Ale ještě není zcela připravena na to, abychom se pustili do projektu takové složitosti,“ říká doktorka Jovana Radulovic, lektorka termodynamiky na University of Portsmouth, která se specializuje na systémy obnovitelné energie.

Poukazuje na to, že vypuštění velkého množství solárních panelů do vesmíru bude drahé a vzhledem k tomu, že takový projekt by mohl vyžadovat stovky startů, vytvořil by spoustu oxidu uhličitého. V době, kdy se celý svět snaží snižovat emise.

Ale je tu důvod k optimismu. Environmentální analýza projektu Cassiopeia, kterou provedla University of Strathclyde, dospěla k závěru, že celkově, včetně startu, by uhlíková stopa mohla být poloviční než u pozemské sluneční energie, tedy asi 24 g CO2 na kilowatthodinu.

Pilotní projekty v dohledné době

Soltau je však optimistický. „Náklady na uvedení na trh klesly o 90 % a nadále klesají. To změnilo hru z hlediska ekonomiky,“ říká.

„Za druhé, došlo k určitým skutečným pokrokům v konstrukci solárních družic, takže jsou mnohem modulárnější, což zajišťuje odolnost a nižší výrobní náklady. Za třetí, máme skutečný pokrok v robotice a autonomních systémech.“

SEI doufá, že s pouze omezeným financováním od vlády Spojeného království přiláká soukromé investice do některých zúčastněných technologií. Nicméně, varuje doktorka Radulovic, navrhovaný časový plán může být příliš optimistický.

„Myslím si, že s významnými investicemi a soustředěným úsilím do této oblasti není důvod, proč bychom systém nemohli v dohledné době spustit jako menší pilotní projekty,“ říká.

„Ale něco ve velkém měřítku, mluvíme o kilometrech solárních polí, by trvalo podstatně déle.“

Reklama
Reklama

Sledujte nás na sítích

Bill Gates urychlí rozpuštění nadace. Musk prý „zabíjí chudé děti“

Bill Gates chce během následujících 20 let rozdat téměř celý svůj majetek. Do roku 2045 plánuje nadaci Gates Foundation uzavřít a do té doby investovat 200 miliard dolarů do globálního zdraví, vzdělávání a výživy. Rozhodnutí oznámil ve chvíli, kdy světová pomoc trpí drastickými škrty.

Fed dál drží sazby, zvyšuje se ale riziko stagflace

Federální rezervní systém ve středu ponechal základní sazbu beze změny – dál platí pásmo 4,25 až 4,5 procenta, kde se drží už od prosince minulého roku. V pozadí ale sílí obavy z nejistého směru, kterým se americká ekonomika může vydat. Rostou tlaky na ceny a zároveň slábne jistota ohledně dalšího růstu.

Americký obchodní deficit vystřelil na rekordní hodnotu

Spojené státy v březnu zaznamenaly rekordní obchodní deficit ve výši 140,5 miliardy dolarů. Firmy i domácnosti se snažily předzásobit před zavedením nových cel prezidenta Donalda Trumpa. Prudce tak narostl dovoz, především spotřebního zboží a léčiv.

Kdo je Greg Abel, muž, který převezme otěže impéria po Buffettovi

Warren Buffett se po více než šedesáti letech vzdává vedení společnosti Berkshire Hathaway. Do čela konglomerátu usedne Kanaďan Greg Abel, který firmu zná víc než důvěrně. Oficiálně se stane generálním ředitelem 1. ledna 2026.

Trump obrátil, šéfa Fedu Powella neodvolá

Donald Trump ustoupil od výhružek a oznámil, že šéfa americké centrální banky Jeroma Powella do konce jeho mandátu neodvolá. Přesto na něj dál tlačí, aby snížil úrokové sazby. Podle něj by tím pomohl americké ekonomice i jeho vlastní administrativě.

Amazon překonal odhady, přesto jsou investoři zklamaní

Amazon si v prvním čtvrtletí vedl lépe, než se čekalo. Přesto to akciím nestačilo. Investory znepokojil slabý výhled a napětí kolem amerických cel. Firma navíc čelila kritice z Bílého domu. Co se za suchými čísly skutečně skrývá?

Hledá Tesla náhradu za Muska? Firma tvrdí, že jde o spekulace

Elon Musk a vedení Tesly čelí dalšímu bouřlivému týdnu. Tentokrát kvůli zprávě Wall Street Journal, podle níž měla firma začít hledat nového šéfa. Důvodem prý byla nespokojenost investorů s tím, kolik času Musk tráví ve Washingtonu místo toho, aby se věnoval firmě. Tesla i samotný Musk to ale se vší razancí popřeli.

Trumpova cla zaskočila trhy i spotřebitele. Americká ekonomika má nejhorší výsledek od pandemie

Americká ekonomika vstoupila do roku 2025 s nečekaně tvrdým přistáním. Hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí propadl o 0,3 procenta, což je nejhorší výsledek od pandemie v roce 2020. Ekonomové očekávali mírný růst, ale realita ukázala hlubší problémy. Investoři reagovali poklesem akciových trhů a obavami z recese.

Evropská ekonomika zrychlila. Jak dlouho jí to vydrží?

Začátek roku přinesl pro eurozónu nečekaně pozitivní zprávu. Ekonomika vzrostla o 0,4 procenta, dvakrát rychleji než na konci loňského roku. Jenže pod povrchem to tak růžové není. Výsledky táhla hlavně menší a volatilní ekonomika Irska, zatímco největší evropské země zůstaly pozadu.

Zimbabwe obnovuje ražbu zlatých mincí, ceny zlata rekordně stoupají

Zimbabwe zkouší další krok ke stabilizaci své problémy zmítané ekonomiky. Po zavedení nové zlatem kryté měny ZiG v roce 2024 se země rozhodla také obnovit ražbu zlatých mincí Mosi-Oa-Tunya. Opatření má posílit důvěru v domácí měnu a předejít opakování inflačních otřesů minulosti.

NEJNOVĚJŠÍ

Bill Gates urychlí rozpuštění nadace. Musk prý „zabíjí chudé děti“

Bill Gates chce během následujících 20 let rozdat téměř celý svůj majetek. Do roku 2045 plánuje nadaci Gates Foundation uzavřít a do té doby investovat 200 miliard dolarů do globálního zdraví, vzdělávání a výživy. Rozhodnutí oznámil ve chvíli, kdy světová pomoc trpí drastickými škrty.

Fed dál drží sazby, zvyšuje se ale riziko stagflace

Federální rezervní systém ve středu ponechal základní sazbu beze změny – dál platí pásmo 4,25 až 4,5 procenta, kde se drží už od prosince minulého roku. V pozadí ale sílí obavy z nejistého směru, kterým se americká ekonomika může vydat. Rostou tlaky na ceny a zároveň slábne jistota ohledně dalšího růstu.

Americký obchodní deficit vystřelil na rekordní hodnotu

Spojené státy v březnu zaznamenaly rekordní obchodní deficit ve výši 140,5 miliardy dolarů. Firmy i domácnosti se snažily předzásobit před zavedením nových cel prezidenta Donalda Trumpa. Prudce tak narostl dovoz, především spotřebního zboží a léčiv.

Kdo je Greg Abel, muž, který převezme otěže impéria po Buffettovi

Warren Buffett se po více než šedesáti letech vzdává vedení společnosti Berkshire Hathaway. Do čela konglomerátu usedne Kanaďan Greg Abel, který firmu zná víc než důvěrně. Oficiálně se stane generálním ředitelem 1. ledna 2026.

Trump obrátil, šéfa Fedu Powella neodvolá

Donald Trump ustoupil od výhružek a oznámil, že šéfa americké centrální banky Jeroma Powella do konce jeho mandátu neodvolá. Přesto na něj dál tlačí, aby snížil úrokové sazby. Podle něj by tím pomohl americké ekonomice i jeho vlastní administrativě.
Reklama
Reklama
Reklama