-1.6 C
Czech
Neděle 19. ledna 2025

SpaceX ztratila loď Starship během neúspěšného zkušebního letu

Sedmý zkušební let rakety Starship společnosti SpaceX bez posádky ukázal působivé úspěchy i nepředvídané problémy. Mise směřovala k vyšším cílům, výsledkem však byla ztráta kosmické lodi Starship. Zároveň se však podařilo úspěšně zachytit nosnou raketu.

Nvidia ostře reaguje na nová nařízení Bidenovy administrativy týkající se čipů

Nvidia se důrazně ohradila proti nedávno oznámeným nařízením Bidenovy administrativy zaměřeným na regulaci prodeje čipů s umělou inteligencí. Považuje je za "bezprecedentní a zavádějící". Cílem těchto směrnic je posílit bezpečnost USA, Nvidia však tvrdí, že ohrožují americkou konkurenceschopnost na trhu s umělou inteligencí. Společnost kritizuje tento přístup jako přehnaný, podle ní by mohl brzdit inovace a poškodit odvětví.

Přenos solární energie z vesmíru na Zemi? Možná už v roce 2035

Reklama

Zní to jako sci-fi, ale Zemi by jednoho dne mohly pohánět obří solární panely obíhající kolem planety. Vznik solárních farem na oběžné dráze, které by mohly zásobovat Zemi energií, už možná není jen vzdáleným snem. Podle Space Energy Initiative je reálný a mohl by vzniknout do roku 2035. Článek přinesl server BBC.

Reklama

Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda: plán sklízet sluneční energii z vesmíru a přenášet ji na Zemi pomocí mikrovln. Ale podle Martina Soltaua, spolupředsedy Space Energy Initiative (SEI) – spolupráce průmyslu a akademiků, by se to mohlo podařit již v roce 2035.

SEI pracuje na projektu zvaném Cassiopeia, který plánuje umístit konstelaci velmi velkých satelitů vysoko na oběžnou dráhu Země, uvádí BBC. Ty by „sklízely“ sluneční energii a přenášely ji zpět na Zemi. Říká, že potenciál je téměř neomezený. „Teoreticky by mohly dodávat veškerou světovou energii v roce 2050,“ říká.

„Na oběžné dráze je dostatek místa pro solární družice a zásoba sluneční energie je obrovská. Úzký pás kolem geostacionární oběžné dráhy Země dostane 100krát více energie za rok, než se předpokládá, že celé lidstvo spotřebuje v roce 2050.“ říká Soltau.

Reklama

Jeden satelit by měl výkon jako jaderná elektrárna

Začátkem tohoto roku vláda Spojeného království oznámila financování projektů solární energie ve vesmíru ve výši 3 miliony liber na základě inženýrské studie provedené poradenskou společností Frazer-Nash. Ta dospěla k závěru, že technologie je životaschopná.

SEI doufá, že získá velkou část těchto peněz. Jeho satelity by se skládaly ze stovek tisíc malých, identických modulů vyrobených v továrnách na Zemi a sestavených ve vesmíru autonomními roboty. Roboti by také prováděli servis a údržbu.

Sluneční energie shromážděná satelity by byla přeměněna na vysokofrekvenční rádiové vlny a vysílána do usměrňovací antény na Zemi. Ta by přeměnila rádiové vlny na elektřinu. Každý satelit by mohl dodat do sítě přibližně 2 GW energie, takže každý satelit by byl výkonem srovnatelný s jadernou elektrárnou. Pro představu to odpovídá šesti milionům solárních panelů na Zemi. Výsledná energie by mohla pohánět více než jeden milion domácností.

Zde na Zemi je sluneční světlo rozptýleno atmosférou, ale ve vesmíru přichází přímo ze Slunce bez rušení. Takže vesmírný solární panel může shromáždit mnohem více energie než podobně velký na Zemi.

Podobné projekty se připravují i ​​jinde

Ve Spojených státech Air Force Research Laboratory pracuje na některých kritických technologiích potřebných pro takový systém v projektu známém jako Space Solar Power Incremental Demonstrations and Research.

Patří mezi ně zlepšení účinnosti solárních článků, přeměna sluneční frekvence na rádiovou frekvenci a formování paprsku, stejně jako snížení velkých teplotních výkyvů na součástech kosmických lodí a vytváření návrhů rozmístitelných struktur.

Koncem loňského roku tým úspěšně předvedl nové komponenty pro takzvanou sendvičovou dlaždici, která se používá k přeměně sluneční energie na rádiové vlny. Mikrovlnné paprsky mohou znít znepokojivě, ale bylo prokázáno, že jsou účinné a bezpečné jak pro lidi, tak pro divokou zvěř.

„Ten paprsek je mikrovlnný, takže je to jako u wi-fi. Také je tu neustále, má nízkou intenzitu, asi čtvrtinu intenzity poledního Slunce,“ říká pan Soltau.

Evropská kosmická agentura (ESA) představila projekt Solaris. Jeho konečným cílem je výstavba 2 km dlouhé solární vesmírné farmy, která bude vyrábět tolik energie jako jaderná elektrárna, píše server Euronews. ESA navázala partnerství se společností Airbus pro vývoj „bezdrátového přenosu energie“.

Tato technologie je založena na přenosu používaném každý den televizními a komunikačními satelity. ESA bude projekt Solaris diskutovat na svém listopadovém zasedání.

Stále existují problémy

„Můj osobní názor na to je, že si rádi myslíme, že technologie existuje. Ale ještě není zcela připravena na to, abychom se pustili do projektu takové složitosti,“ říká doktorka Jovana Radulovic, lektorka termodynamiky na University of Portsmouth, která se specializuje na systémy obnovitelné energie.

Poukazuje na to, že vypuštění velkého množství solárních panelů do vesmíru bude drahé a vzhledem k tomu, že takový projekt by mohl vyžadovat stovky startů, vytvořil by spoustu oxidu uhličitého. V době, kdy se celý svět snaží snižovat emise.

Ale je tu důvod k optimismu. Environmentální analýza projektu Cassiopeia, kterou provedla University of Strathclyde, dospěla k závěru, že celkově, včetně startu, by uhlíková stopa mohla být poloviční než u pozemské sluneční energie, tedy asi 24 g CO2 na kilowatthodinu.

Pilotní projekty v dohledné době

Soltau je však optimistický. „Náklady na uvedení na trh klesly o 90 % a nadále klesají. To změnilo hru z hlediska ekonomiky,“ říká.

„Za druhé, došlo k určitým skutečným pokrokům v konstrukci solárních družic, takže jsou mnohem modulárnější, což zajišťuje odolnost a nižší výrobní náklady. Za třetí, máme skutečný pokrok v robotice a autonomních systémech.“

SEI doufá, že s pouze omezeným financováním od vlády Spojeného království přiláká soukromé investice do některých zúčastněných technologií. Nicméně, varuje doktorka Radulovic, navrhovaný časový plán může být příliš optimistický.

„Myslím si, že s významnými investicemi a soustředěným úsilím do této oblasti není důvod, proč bychom systém nemohli v dohledné době spustit jako menší pilotní projekty,“ říká.

„Ale něco ve velkém měřítku, mluvíme o kilometrech solárních polí, by trvalo podstatně déle.“

Reklama
Reklama

Sledujte nás na sítích

SpaceX ztratila loď Starship během neúspěšného zkušebního letu

Sedmý zkušební let rakety Starship společnosti SpaceX bez posádky ukázal působivé úspěchy i nepředvídané problémy. Mise směřovala k vyšším cílům, výsledkem však byla ztráta kosmické lodi Starship. Zároveň se však podařilo úspěšně zachytit nosnou raketu.

USA zakázaly červené barvivo, které je složkou mnoha sladkostí. Panují obavy z rakoviny

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA (FDA) zakázal červené barvivo 3 poté, co ho studie spojily s rakovinou u laboratorních potkanů. Toto barvivo se používá v tisících oblíbených potravin a nápojů. Panují však dlouhodobé obavy o bezpečnost syntetických barviv.

Virtuální kancelář: Praktické řešení pro profesionály na volné noze

Pokud patříte mezi freelancery, pak jistě dobře znáte výzvy, které to přináší. Klíčová je flexibilita, profesionalita a dobrá administrativa. To vše můžete snáze zvládat díky virtuálnímu sídlu. To představuje efektivní nástroj, který vám ušetří dost starostí.

Starbucks v USA zavádí nový kodex chování. Končí s politikou otevřených dveří

Starbucks mění svou politiku otevřených dveří. Nový kodex chování vyžaduje, aby zákazníci zaplatili, pokud chtějí využívat zařízení společnosti. Cílem nových pravidel je řešit problémy s bezpečností a chováním a zároveň upřednostňovat platící hosty.

Nvidia ostře reaguje na nová nařízení Bidenovy administrativy týkající se čipů

Nvidia se důrazně ohradila proti nedávno oznámeným nařízením Bidenovy administrativy zaměřeným na regulaci prodeje čipů s umělou inteligencí. Považuje je za "bezprecedentní a zavádějící". Cílem těchto směrnic je posílit bezpečnost USA, Nvidia však tvrdí, že ohrožují americkou konkurenceschopnost na trhu s umělou inteligencí. Společnost kritizuje tento přístup jako přehnaný, podle ní by mohl brzdit inovace a poškodit odvětví.

Bezprecedentní požáry v LA prohlubují krizi na kalifornském pojistném trhu

Po ničivých požárech v jižní Kalifornii se zákonodárci vyjadřují na podporu majitelů domů, kteří čelí bezprecedentní pojistné krizi. Předseda shromáždění Robert Rivas přislíbil urychlení procesů vyřizování pojistných událostí, zatímco předseda senátu Mike McGuire zdůraznil naléhavost situace, protože řada společností se stahuje z trhu a obyvatelé tak zůstávají zranitelní.

Meta ruší ověřování faktů na sítích. Systém si bude řídit komunita sama

Meta svými nedávnými změnami v zásadách moderování vyvolala novou debatu o hranicích svobody projevu. Generální ředitel Mark Zuckerberg oznámil přechod od ověřování faktů třetí stranou k přístupu založenému na komunitě. Důsledky pro šíření dezinformací a nenávistných projevů vyvolávají kritiku různých skupin na obranu práv.

Belini – 36 let levného a kvalitního nábytku dostupného ihned

Společnost Belini má 36 leté zkušenosti na trhu s nábytkem, nabízí levný a kvalitní nábytek, který spojuje funkčnost, estetiku a přijatelnou cenu. Díky investicím do moderních technologií, vynikající organizaci a týmovému nasazení značka získala vedoucí pozici v online prodeji nábytku v Evropě, čímž si získala důvěru 2,5 milionu zákazníků v Polsku i v zahraničí.

Společnost Disney se zbavila antimonopolního problému koupí většinového podílu ve společnosti Fubo

Fubo se překvapivě spojila se společností Disney a změnila tak svůj předchozí postoj vůči dominantnímu postavení tohoto zábavního giganta na trhu. Tato fúze slibuje, že zvýší výběr a flexibilitu pro spotřebitele, poskytne nové programové nabídky a vyřeší předchozí obavy vkůli monopolu. Otázky ohledně důsledků pro hospodářskou soutěž a dynamiku trhu však přetrvávají.

Tuňák velikosti motocyklu byl prodán na sushi za 1,3 milionu dolarů

Tokijský rybí trh Toyosu vydražil obřího tuňáka modroploutvého za úctyhodných 207 milionů jenů, což odpovídá 1,3 milionu dolarů. Tato ryba, ulovená u pobřeží Aomori, bude ozdobou jídelníčku prestižních restaurací skupiny Onodera. Prodej představuje nejnovější kapitolu v dlouholeté tradici extravagantních sushi aukcí v Japonsku.

NEJNOVĚJŠÍ

SpaceX ztratila loď Starship během neúspěšného zkušebního letu

Sedmý zkušební let rakety Starship společnosti SpaceX bez posádky ukázal působivé úspěchy i nepředvídané problémy. Mise směřovala k vyšším cílům, výsledkem však byla ztráta kosmické lodi Starship. Zároveň se však podařilo úspěšně zachytit nosnou raketu.

USA zakázaly červené barvivo, které je složkou mnoha sladkostí. Panují obavy z rakoviny

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA (FDA) zakázal červené barvivo 3 poté, co ho studie spojily s rakovinou u laboratorních potkanů. Toto barvivo se používá v tisících oblíbených potravin a nápojů. Panují však dlouhodobé obavy o bezpečnost syntetických barviv.

Virtuální kancelář: Praktické řešení pro profesionály na volné noze

Pokud patříte mezi freelancery, pak jistě dobře znáte výzvy, které to přináší. Klíčová je flexibilita, profesionalita a dobrá administrativa. To vše můžete snáze zvládat díky virtuálnímu sídlu. To představuje efektivní nástroj, který vám ušetří dost starostí.

Starbucks v USA zavádí nový kodex chování. Končí s politikou otevřených dveří

Starbucks mění svou politiku otevřených dveří. Nový kodex chování vyžaduje, aby zákazníci zaplatili, pokud chtějí využívat zařízení společnosti. Cílem nových pravidel je řešit problémy s bezpečností a chováním a zároveň upřednostňovat platící hosty.

Nvidia ostře reaguje na nová nařízení Bidenovy administrativy týkající se čipů

Nvidia se důrazně ohradila proti nedávno oznámeným nařízením Bidenovy administrativy zaměřeným na regulaci prodeje čipů s umělou inteligencí. Považuje je za "bezprecedentní a zavádějící". Cílem těchto směrnic je posílit bezpečnost USA, Nvidia však tvrdí, že ohrožují americkou konkurenceschopnost na trhu s umělou inteligencí. Společnost kritizuje tento přístup jako přehnaný, podle ní by mohl brzdit inovace a poškodit odvětví.
Reklama
Reklama
Reklama