20 C
Czech
Čtvrtek 12. června 2025

Tesla spustí robotaxi v Austinu už 22. června

Tesla plánuje v Austinu spustit provoz robotaxi už 22. června. Prvních deset až dvacet vozů Model Y se podle Elona Muska zapojí do pilotního provozu bez řidiče, zatím jen ve vybraných částech města. Cílem je otestovat technologie, na které firma vsadila svou budoucnost.

Zuckerberg najímá nový tým pro vývoj superinteligence

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg rozjíždí další ambiciózní projekt v oblasti umělé inteligence. Plánuje vytvořit specializovaný tým, který se má soustředit na vývoj tzv. „obecné umělé inteligence“ – tedy systému, který by svými schopnostmi mohl dorovnat, nebo dokonce překonat lidskou inteligenci.

Přenos solární energie z vesmíru na Zemi? Možná už v roce 2035

Reklama
Reklama

Zní to jako sci-fi, ale Zemi by jednoho dne mohly pohánět obří solární panely obíhající kolem planety. Vznik solárních farem na oběžné dráze, které by mohly zásobovat Zemi energií, už možná není jen vzdáleným snem. Podle Space Energy Initiative je reálný a mohl by vzniknout do roku 2035. Článek přinesl server BBC.

Reklama

Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda: plán sklízet sluneční energii z vesmíru a přenášet ji na Zemi pomocí mikrovln. Ale podle Martina Soltaua, spolupředsedy Space Energy Initiative (SEI) – spolupráce průmyslu a akademiků, by se to mohlo podařit již v roce 2035.

SEI pracuje na projektu zvaném Cassiopeia, který plánuje umístit konstelaci velmi velkých satelitů vysoko na oběžnou dráhu Země, uvádí BBC. Ty by „sklízely“ sluneční energii a přenášely ji zpět na Zemi. Říká, že potenciál je téměř neomezený. „Teoreticky by mohly dodávat veškerou světovou energii v roce 2050,“ říká.

„Na oběžné dráze je dostatek místa pro solární družice a zásoba sluneční energie je obrovská. Úzký pás kolem geostacionární oběžné dráhy Země dostane 100krát více energie za rok, než se předpokládá, že celé lidstvo spotřebuje v roce 2050.“ říká Soltau.

Jeden satelit by měl výkon jako jaderná elektrárna

Začátkem tohoto roku vláda Spojeného království oznámila financování projektů solární energie ve vesmíru ve výši 3 miliony liber na základě inženýrské studie provedené poradenskou společností Frazer-Nash. Ta dospěla k závěru, že technologie je životaschopná.

SEI doufá, že získá velkou část těchto peněz. Jeho satelity by se skládaly ze stovek tisíc malých, identických modulů vyrobených v továrnách na Zemi a sestavených ve vesmíru autonomními roboty. Roboti by také prováděli servis a údržbu.

Sluneční energie shromážděná satelity by byla přeměněna na vysokofrekvenční rádiové vlny a vysílána do usměrňovací antény na Zemi. Ta by přeměnila rádiové vlny na elektřinu. Každý satelit by mohl dodat do sítě přibližně 2 GW energie, takže každý satelit by byl výkonem srovnatelný s jadernou elektrárnou. Pro představu to odpovídá šesti milionům solárních panelů na Zemi. Výsledná energie by mohla pohánět více než jeden milion domácností.

Zde na Zemi je sluneční světlo rozptýleno atmosférou, ale ve vesmíru přichází přímo ze Slunce bez rušení. Takže vesmírný solární panel může shromáždit mnohem více energie než podobně velký na Zemi.

Podobné projekty se připravují i ​​jinde

Ve Spojených státech Air Force Research Laboratory pracuje na některých kritických technologiích potřebných pro takový systém v projektu známém jako Space Solar Power Incremental Demonstrations and Research.

Patří mezi ně zlepšení účinnosti solárních článků, přeměna sluneční frekvence na rádiovou frekvenci a formování paprsku, stejně jako snížení velkých teplotních výkyvů na součástech kosmických lodí a vytváření návrhů rozmístitelných struktur.

Koncem loňského roku tým úspěšně předvedl nové komponenty pro takzvanou sendvičovou dlaždici, která se používá k přeměně sluneční energie na rádiové vlny. Mikrovlnné paprsky mohou znít znepokojivě, ale bylo prokázáno, že jsou účinné a bezpečné jak pro lidi, tak pro divokou zvěř.

„Ten paprsek je mikrovlnný, takže je to jako u wi-fi. Také je tu neustále, má nízkou intenzitu, asi čtvrtinu intenzity poledního Slunce,“ říká pan Soltau.

Evropská kosmická agentura (ESA) představila projekt Solaris. Jeho konečným cílem je výstavba 2 km dlouhé solární vesmírné farmy, která bude vyrábět tolik energie jako jaderná elektrárna, píše server Euronews. ESA navázala partnerství se společností Airbus pro vývoj „bezdrátového přenosu energie“.

Tato technologie je založena na přenosu používaném každý den televizními a komunikačními satelity. ESA bude projekt Solaris diskutovat na svém listopadovém zasedání.

Stále existují problémy

„Můj osobní názor na to je, že si rádi myslíme, že technologie existuje. Ale ještě není zcela připravena na to, abychom se pustili do projektu takové složitosti,“ říká doktorka Jovana Radulovic, lektorka termodynamiky na University of Portsmouth, která se specializuje na systémy obnovitelné energie.

Poukazuje na to, že vypuštění velkého množství solárních panelů do vesmíru bude drahé a vzhledem k tomu, že takový projekt by mohl vyžadovat stovky startů, vytvořil by spoustu oxidu uhličitého. V době, kdy se celý svět snaží snižovat emise.

Ale je tu důvod k optimismu. Environmentální analýza projektu Cassiopeia, kterou provedla University of Strathclyde, dospěla k závěru, že celkově, včetně startu, by uhlíková stopa mohla být poloviční než u pozemské sluneční energie, tedy asi 24 g CO2 na kilowatthodinu.

Pilotní projekty v dohledné době

Soltau je však optimistický. „Náklady na uvedení na trh klesly o 90 % a nadále klesají. To změnilo hru z hlediska ekonomiky,“ říká.

„Za druhé, došlo k určitým skutečným pokrokům v konstrukci solárních družic, takže jsou mnohem modulárnější, což zajišťuje odolnost a nižší výrobní náklady. Za třetí, máme skutečný pokrok v robotice a autonomních systémech.“

SEI doufá, že s pouze omezeným financováním od vlády Spojeného království přiláká soukromé investice do některých zúčastněných technologií. Nicméně, varuje doktorka Radulovic, navrhovaný časový plán může být příliš optimistický.

„Myslím si, že s významnými investicemi a soustředěným úsilím do této oblasti není důvod, proč bychom systém nemohli v dohledné době spustit jako menší pilotní projekty,“ říká.

„Ale něco ve velkém měřítku, mluvíme o kilometrech solárních polí, by trvalo podstatně déle.“

Reklama
Reklama

Sledujte nás na sítích

Tesla spustí robotaxi v Austinu už 22. června

Tesla plánuje v Austinu spustit provoz robotaxi už 22. června. Prvních deset až dvacet vozů Model Y se podle Elona Muska zapojí do pilotního provozu bez řidiče, zatím jen ve vybraných částech města. Cílem je otestovat technologie, na které firma vsadila svou budoucnost.

Tisíce lidí chtějí, aby 23andMe zničilo jejich genetická data

Firma 23andMe se topí v problémech. Po březnovém vyhlášení bankrotu ohlásilo téměř dva miliony zákazníků, že chtějí svá genetická data vymazat. Přesto je osud této obří databáze stále nejistý – a to v době, kdy se firma snaží najít kupce.

Zuckerberg najímá nový tým pro vývoj superinteligence

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg rozjíždí další ambiciózní projekt v oblasti umělé inteligence. Plánuje vytvořit specializovaný tým, který se má soustředit na vývoj tzv. „obecné umělé inteligence“ – tedy systému, který by svými schopnostmi mohl dorovnat, nebo dokonce překonat lidskou inteligenci.

Americké a evropské trhy vyčkávají na klíčová data a vývoj jednání s Čínou

Investoři na obou stranách Atlantiku si dávají pauzu. Zatímco minulý týden skončil růstem, pondělí přineslo stagnaci. Ve vzduchu visí otázky kolem inflace, amerického daňového zákona a rozhovorů mezi USA a Čínou. Jasněji by mohlo být už během týdne.

Neshody Muska a Trumpa ohrožují miliardové kontrakty SpaceX a americký vesmírný program

Napětí mezi Elonem Muskem a Donaldem Trumpem přerostlo v otevřený konflikt, který může vážně narušit fungování amerického vesmírného programu. Šéf SpaceX v reakci na Trumpovy výhrůžky zrušením vládních kontraktů oznámil, že firma okamžitě začne vyřazovat z provozu svou loď Dragon.

Reddit žaluje Anthropic, že trénovala chatbota na komentářích uživatelů

Reddit tvrdí, že ambiciózní AI společnost Anthropic opakovaně a bez dovolení dolovala z platformy data. Konkrétně uživatelské komentáře, které pak měla využít při vývoji svého chatbotu Claude. Žaloba, kterou Reddit podal ve středu u soudu v San Francisku, zmiňuje přes 100 tisíc přístupů za necelý rok – navzdory tomu, že Anthropic veřejně slibovala opak.

Meta podepsala 20letou dohodu o jaderné energii pro datová centra

Meta podepsala smlouvu, která jí na dvě dekády zajistí dodávky jaderné energie z elektrárny Clinton v americkém Illinois. Získá tím čistou energii potřebnou pro stále rostoucí výkon svých datových center a rozvoj umělé inteligence.

Disney propouští kvůli streamování další stovky zaměstnanců

Disney dál mění svou strategii. Společnost oznámila, že propustí několik stovek zaměstnanců napříč filmovým, televizním i finančním oddělením. Chce tím zefektivnit provoz a zároveň posílit rozvoj streamovacích služeb.

OPEC+ zvýší těžbu i v červenci, cena ropy přesto vzrostla

Ceny ropy v pondělí ráno vyskočily o více než dolar za barel, přestože OPEC+ o víkendu oznámil další navýšení těžby. Žádné překvapení se ale nekonalo – jde o třetí měsíční přírůstek ve stejném tempu a trhy už ho měly dávno započítaný.

Trumpův daňový zákon hrozí tvrdým zásahem proti evropským investorům

Washington chystá další úder. Reaguje na digitální daně, kterými některé evropské státy cílí na americké technologické firmy. Nový zákon už prošel dolní komorou Kongresu a pokud projde i Senátem, může výrazně zamíchat kartami – nejen v Silicon Valley, ale i na globálních trzích. Dopad pocítí i zahraniční investoři.

NEJNOVĚJŠÍ

Tesla spustí robotaxi v Austinu už 22. června

Tesla plánuje v Austinu spustit provoz robotaxi už 22. června. Prvních deset až dvacet vozů Model Y se podle Elona Muska zapojí do pilotního provozu bez řidiče, zatím jen ve vybraných částech města. Cílem je otestovat technologie, na které firma vsadila svou budoucnost.

Tisíce lidí chtějí, aby 23andMe zničilo jejich genetická data

Firma 23andMe se topí v problémech. Po březnovém vyhlášení bankrotu ohlásilo téměř dva miliony zákazníků, že chtějí svá genetická data vymazat. Přesto je osud této obří databáze stále nejistý – a to v době, kdy se firma snaží najít kupce.

Zuckerberg najímá nový tým pro vývoj superinteligence

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg rozjíždí další ambiciózní projekt v oblasti umělé inteligence. Plánuje vytvořit specializovaný tým, který se má soustředit na vývoj tzv. „obecné umělé inteligence“ – tedy systému, který by svými schopnostmi mohl dorovnat, nebo dokonce překonat lidskou inteligenci.

Americké a evropské trhy vyčkávají na klíčová data a vývoj jednání s Čínou

Investoři na obou stranách Atlantiku si dávají pauzu. Zatímco minulý týden skončil růstem, pondělí přineslo stagnaci. Ve vzduchu visí otázky kolem inflace, amerického daňového zákona a rozhovorů mezi USA a Čínou. Jasněji by mohlo být už během týdne.

Neshody Muska a Trumpa ohrožují miliardové kontrakty SpaceX a americký vesmírný program

Napětí mezi Elonem Muskem a Donaldem Trumpem přerostlo v otevřený konflikt, který může vážně narušit fungování amerického vesmírného programu. Šéf SpaceX v reakci na Trumpovy výhrůžky zrušením vládních kontraktů oznámil, že firma okamžitě začne vyřazovat z provozu svou loď Dragon.
Reklama
Reklama
Reklama