Evropská unie navrhne cenový strop pro ruský plyn i přes varování ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten pohrozil, že pokud k tomu dojde, přeruší veškeré dodávky energie. Informovala o tom agentura Reuters, CNBC a další servery.
Eskalující patová situace by mohla dále zvýšit vysoké ceny plynu v Evropě. Také se zhmotňuje riziko zavedení přídělového systému v některých z nejbohatších zemí světa. Vlády EU už nyní utrácejí obrovské peníze, aby zastavily kolaps svých poskytovatelů energie a zabránily mrznutí zákazníků v nadcházejících chladných měsících.
As tensions rose, Putin said that contracts could be ripped up in the event of price caps and warned the West it risked being frozen like a wolf’s tail in a famous Russian fairy tale.https://t.co/cnwEgfKZ49
— Dawn.com (@dawn_com) September 8, 2022
Evropa obvinila Rusko z brždění dodávek energie v odvetě za západní sankce uvalené na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Rusko tvrdí, že tyto sankce způsobily problémy s dodávkami plynu, které připisuje závadám na potrubí.
Agentura Reuters uvedla, že jak napětí roste, Putin vyhrožuje zastavením dodávek v případě zavedení cenových stropů. Varoval Západ, že riskuje, že bude zmrzlý jako vlčí ocas ve slavné ruské pohádce.
EU však plánuje prosadit cenový strop pro ruský plyn a také strop ceny placené za elektřinu z generátorů, které nejsou poháněny plynem.
V pátek se mají mimořádně sejít ministři energetiky EU.
„Navrhneme cenový strop pro ruský plyn… Musíme snížit ruské příjmy, které Putin používá k financování této kruté války na Ukrajině,“ řekla novinářům předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Žádné dodávky, zmrznete
Putin tento krok předvídal a řekl, že Rusko udeří. „Nedodáme vůbec nic, pokud to bude v rozporu s našimi zájmy,“ řekl Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku. „Nedodáme plyn, ropu, uhlí, topný olej – nebudeme dodávat nic,“ prohlásil. Zpochybnil také dohodu o vývozu obilí z Ukrajiny zprostředkovanou OSN.
Evropa obvykle dováží asi 40 % svého plynu a 30 % ropy z Ruska.
Eurelectric, orgán zastupující evropský energetický průmysl, také kritizoval plány EU na omezení ceny elektřiny z generátorů ve výši 200 eur za megawatthodinu.
„Základní příčinou problému je nedostatek dodávek plynu a naše závislost na dovážených fosilních palivech. Vlády by se měly snažit tento problém řešit spíše než se uchylovat k narušujícím, ad-hoc zásahům do trhu s elektřinou,“ řekl Kristian Ruby, generální tajemník Eurelectric.
Energetická krize, jíž Evropa čelí, se vyostřila poté, co ruský Gazprom zcela pozastavil dodávky plynu přes plynovod Nord Stream 1 do Německa. Minulý týden uvedl, že při údržbě zjistil únik motorového oleje.
Ruský prezident trvdí, že za nefunkčnost ropovodu mohou Německo a západní sankce ovlivňující dodávky dílů.
Dopad prudkého nárůstu cen nutí společnosti omezovat výrobu a vlády utrácet miliardy na podporu, která má zmírnit dopady na spotřebitele.