15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

Gazprom přerušil dodávky plynu do Evropy

Gazprom dnes přerušil podle informací BBC News dodávky zemního plynu do Evropy. Jako důvod odstávky uvedl servisní práce na kompresové stanici s jedinou funkční turbínou, píše Al Jazeera. Omezení potrvá podle ruského energetického giganta tři dny. Německo situaci zvládne, pokud však Gazprom dodávky plynu obnoví.

Ruský Gazprom přerušil podle britské televize BBC dodávky zemního plynu do Evropy. Průtoky plynu Nord Stream 1 dnes ráno klesly na nulu. Dodávky by měly být obnoveny v sobotu ráno.

Gazprom odstávku obhajuje rutinními servisními pracemi na kompresové stanici s jedinou funkční turbínou, píše web Al Jazeera. Oznámení již před dvěma týdny způsobilo prudký nárůst cen energií kvůli obavám, že Rusko dodávky neobnoví.

Německo se údajně s touto situací vypořádá, pokud však Gazprom dodávky plynu obnoví. „Předpokládám, že se s tím budeme schopni vyrovnat. Věřím, že Rusko v sobotu vrátí dodávky na 20 procent, ale to nikdo nemůže s jistotou říci,“ řekl šéf síťového regulátora Klaus Mueller.

Gazprom již předtím dodávky plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1 omezil na 20 procent kapacity.

Společnost omezení dodávek plynu do Německa svádí na chybějící turbínu, kterou Kanada po jejím servisu poslala Německu. Rusko však zařízení odmítlo od Německa převzít z důvodu, že podléhá západním sankcím.

To Německo odmítlo. Ministr hospodářství Robert Habeck začátkem srpna uvedl, že ropovod je plně funkční a že k žádným technickým problémům, jak tvrdí Rusko, nedošlo.   

Plyn součástí ruské agrese

Evropští lídři se domnívají, že Kreml používá plyn jako prostředek k politickému vydírání a kolísáním dodávek zvyšuje ceny této komodity v Evropě.

Nárůst cen plynu v zimních měsících může vyvolat krizi životních nákladů. A to povede k tomu, že vlády začnou utrácet miliardy na utlumení zátěže pro domácnosti i firmy.

Gazprom oznámil přerušení dodávek ruského plynu francouzské energetické společnosti Engine. Ministryně pro energetickou transformaci Agnes Pannier-Runacher reagovala se slovy, že Rusko „používá plyn jako válečnou zbraň“.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina tato nařčení odmítl. Přerušení dodávek plynu údajně způsobily západní sankce, protože poškodily ruskou infrastrukturu.

Také trval na tom, že jediný důvod, který brání dodávkám ruského plynu přes plynovod Nord Stream 1, jsou „technologické problémy“ kvůli sankcím. Neupřesnil však, o jaké problémy se jedná.

Evropská komise chystá reformu na energetickém trhu. Oznámila to počátkem týdne její předsedkyně Ursula von der Leyen. „Potřebujeme nový tržní model pro elektřinu, který skutečně funguje a vrací nás zpět do rovnováhy,“ řekla. Podle dostupných informací hodlá komise zabránit tomu, aby cena plynu ovlivňovala cenu elektřiny.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.