21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Indičtí zemědělci pokračují v protestním pochodu do Dillí kvůli cenám plodin

Indičtí zemědělci, kteří již týden protestují, odmítli vládní návrh na výkup některých plodin za garantované ceny po dobu pěti let. Protestující, kteří se minulý týden zastavili přibližně 200 kilometrů od Dillí, oznámili, že tento týden obnoví svůj pochod do hlavního města.

Ceny těstovin stoupají. Na vině je sucho v Kanadě

Milovníci těstovin se musí připravit na to, že zaplatí za své oblíbené jídlo ještě vyšší ceny. Sucho v Kanadě a špatné počasí v Evropě poškozují úrodu tvrdé pšenice a snižují zásoby dostupné pro mlynáře a potravinářské společnosti.

Putin: Západ si nechává všechno obilí z Ukrajiny pro sebe. Je potřeba to změnit

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu varoval před hrozící globální potravinovou krizí. Prohlásil, že bude diskutovat o změně přelomové dohody o obilí s Ukrajinou s cílem omezit země, které mohou přijímat nákladní lodě s obilím. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.

Putin ve středu řekl, že Moskva udělala vše, co mohla, aby zajistila, že Ukrajina bude moci své obilí vyvážet. Dodal ale, že problémy na globálním trhu s potravinami pravděpodobně zesílí a že se rýsuje humanitární katastrofa.

Putin podle agentury Reuters řekl, že Rusko podepsalo dohodu zprostředkovanou Tureckem a OSN v červenci s tím, že to pomůže zmírnit prudce rostoucí ceny potravin v rozvojovém světě. Podle jeho prohlášení jsou to ale západní země, které dohody využívají.

„Pokud vyloučíme Turecko jako zprostředkovatelskou zemi, pak se téměř všechno obilí vyvážené z Ukrajiny neposílá do nejchudších rozvojových zemí, ale do zemí Evropské unie,“ řekl Putin na středečním ekonomickém fóru ve městě Vladivostok na východě země.

Podle deníku The New Arab dodal, že pouze dvě z 87 lodí přepravujících 60 000 tun obilí šly do chudých zemí a obvinil Západ, že jedná jako koloniální státy.

„Ještě jednou, rozvojové země byly jednoduše klamány a nadále jsou klamány. Je zřejmé, že s tímto přístupem rozsah problémů s potravinami ve světě jen naroste… což může vést k bezprecedentní humanitární katastrofě.“

Rusko chce omezit destinace pro vývoz

Putin řekl, že se zamyslí nad „omezením destinací pro vývoz obilí a dalších potravin“ a projedná tuto myšlenku s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem, který v červenci pomohl zprostředkovat dohodu o uvolnění vývozu z jižních ukrajinských přístavů.

Několik nejvyšších ruských představitelů, včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova, během posledních 24 hodin prohlásilo, že Moskva není spokojena s podmínkami dohody a že Západ neplní své závazky.

Moskva tvrdí, že jí bylo přislíbeno odstranění některých logistických sankcí, které podle ní narušují její vlastní vývoz zemědělských produktů a hnojiv, výměnou za uvolnění vojenské blokády ukrajinských jižních přístavů, aby je mohl náklad potravin opustit. Lavrov v úterý řekl, že nevidí žádné kroky Západu ke zmírnění situace.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.