18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Gazprom: Obnovení dodávek přes Nord Stream 1 závisí na Siemens Energy

Největší ruský plynovod do Evropy neobnoví dodávky, dokud Siemens Energy neopraví vadné zařízení. To řekl v úterý agentuře Reuters zástupce generálního ředitele Gazpromu Vitalij Markelov.

Evropa čelí nejhorší krizi dodávek plynu vůbec, ceny energií prudce rostou a němečtí dovozci dokonce diskutují o možném přídělovém systému v největší ekonomice Evropské unie.

Gazprom podle informací agentury Reuters v pátek uvedl, že plynovod Nord Stream 1, hlavní evropská zásobovací trasa, zůstane uzavřen. Důvod je prý ten, že z turbíny na kompresorové stanici unikal motorový olej, což způsobilo prudký nárůst velkoobchodních cen plynu.

Na otázku, kdy Nord Stream 1 začne znovu posílat plyn do Evropy, Markelov na Východním ekonomickém fóru v ruském tichomořském přístavu Vladivostok agentuře Reuters řekl: „Měli byste se zeptat Siemensu. Nejprve musí opravit zařízení.“

Siemens Energy se brání

Společnost Siemens Energy se sídlem v německém Mnichově v úterý uvedla, že nerozumí prezentaci situace ze strany Gazpromu.

Podle ní únik motorového oleje z poslední zbývající turbíny v provozu na kompresorové stanici Portovaya nebyl důvodem k tomu, aby bylo potrubí uzavřeno.

„Na základě informací, které nám byly poskytnuty o víkendu, nemůžeme toto nové odůvodnění pochopit,“ uvedla společnost Siemens Energy v písemném prohlášení.

„Takové úniky běžně neovlivňují provoz turbíny a mohou být utěsněny na místě. Jde o rutinní postup v rámci údržbářských prací,“ uvedl Siemens v předchozím prohlášení.

Energetická válka?

Kreml uvádí jako důvod energetické krize sankce, které na Rusko uvalil Západ kvůli tomu, co prezident Vladimir Putin nazývá jeho „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině. Evropští lídři tvrdí, že Moskva využívá energii k vydírání EU.

Podle BBC na otázku, zda by Rusko obnovilo dodávky plynu, pokud by byly sankce zmírněny, mluvčí Kremlu odpověděl: „Určitě“.

Nord Stream 1, který vede pod Baltským mořem do Německa, je zdaleka největším ruským plynovodem do Evropy, který přepraví až 59,2 miliardy metrů krychlových plynu ročně.

Nord Stream, kdysi považovaný za symbol spolupráce mezi jednou z největších světových energetických mocností a čtvrtou největší ekonomikou světa, se nyní stal předmětem obviňování mezi Berlínem a Moskvou.

Evropští politici tvrdí, že Putin, nejvyšší vůdce Ruska od posledního dne roku 1999, využívá svůj vliv jako hlava jedné z největších světových energetických mocností k rozdmýchávání sporů v Evropě kvůli konfliktu na Ukrajině.

Politici EU odmítají vysvětlení Gazpromu o problémech s turbínami.

Krize jako důsledek sankcí

Kreml ale tvrdí, že Západ spustil energetickou krizi uvalením nejpřísnějších sankcí v moderní historii, což je krok, který podle Putina připomíná vyhlášení ekonomické války.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí řekl: „Problémy s čerpáním vznikly kvůli sankcím uvaleným na naši zemi a na řadu společností západními státy, včetně Německa a Spojeného království.“

„Neexistují žádné další důvody, které by vedly k problémům s čerpáním.“

Kreml také varoval, že Rusko přistoupí k odvetě za návrh G7 na zavedení cenového stropu na ruskou ropu, což je krok, který pravděpodobně nepoškodí Rusko, pokud ho nebudou následovat Čína a Indie.

Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov v úterý ve Vladivostoku řekl, že Rusko zareaguje na cenový strop přepravou většího množství ropy do Asie. Řekl, že Rusko a jeho partneři zvažují založení pojišťovny, která by usnadnila obchod s ropou.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ