Rusko zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo stanicím Deutsche Welle a Voice of America. Ruský regulátor Roskomnadzor tato média obvinil z šíření falešných informací.
Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že britská zpravodajská stanice BBC je zneužívána k podkopávání vnitřní politické situace a bezpečnosti v Rusku. BBC dnes uvedla, že „přístup k přesným, nezávislým informacím je základní lidské právo a lidem v Rusku by ho nikdo neměl upírat„. Rozhlasová a televizní stanice uvedla, že z jejího zpravodajského portálu BBC News čerpají každý týden v Rusku informace miliony lidí.
Agentura Reuters uvádí, že Moskva dlouhodobě obviňuje západní média, že jejich zpravodajství je zaměřeno proti Rusku. Zároveň ale podle ní nedostatečně upozorňují na provinění lídrů svých zemí v souvislosti s korupcí nebo s ničivými válkami, jako byla ta v Iráku. Od začátku invaze na Ukrajinu ruské úřady zakročily proti médiím, která ruskou agresi nazývají jinak než „speciální vojenská operace“.
Podle oficiálního vyrozumění Roskomnadzoru určeného RFE/RL stanice šířila „společensky významné falešné informace o údajném ruském útoku na ukrajinském území„.
Šéf RFE/RL Jamie Fly dnes řekl, že ruský prezident Vladimir Putin „neustále krmí Rusy lží ohledně rozsahu války na Ukrajině a škod, které Rusko utrpělo„. Vzkázal, že jím vedená rozhlasová stanice odmítá cenzurovat obsah v tak kritickém okamžiku pro ruské posluchače. „Zaslouží si pravdu a my jim nadále budeme podávat informace o krocích jejich vlády a důsledcích, které musejí snášet,“ řekl Fly.
Západní politici celé roky dávali najevo své znepokojení nad tím, že ruský mediální prostor ovládly státní sdělovací prostředky. Upozorňují, že svobody, jaké ruská společnost získala po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, prezident Vladimir Putin postupně likviduje.