Jamie Dimon, generální ředitel banky JPMorgan Chase, ve svém výročním dopise akcionářům bije na poplach. Varuje před negativními dopady celní politiky prezidenta Trumpa na americkou ekonomiku a upozorňuje, že zavedená cla mohou zvýšit inflaci, zpomalit růst a narušit dlouhodobé obchodní vztahy Spojených států.
„Cla pravděpodobně zvýší inflaci a nutí mnohé uvažovat o větší pravděpodobnosti recese,“ uvedl Dimon. Připomněl, že americká ekonomika „byla stabilní po celá léta“, ale „oslabovala“ už před zavedením těchto nových opatření. Naznačuje tím, že aktuální celní politika může situaci jen zhoršit.
Obavy z cel nejsou jen jeho osobní názor. „Kolem nové celní politiky panuje mnoho nejistot: potenciální odvetná opatření… ze strany jiných zemí,“ napsal Dimon a poukázal na to, že reakce zahraničí mohou ohrozit důvěru spotřebitelů, investice i toky kapitálu. Jako příklad zmínil čínská cla ve výši 34 procent, která mohou výrazně poškodit zisky amerických podniků. Finanční trhy už na vývoj zareagovaly – americké i globální akcie po oznámeních cel prudce klesly.
Fox: Some of the biggest names on Wall Street are getting anxious. Billionaire Bill Ackman says if tariffs stay in place, we face an economic nuclear winter. Banker Jamie Dimon says tariffs will slow economic growth. Fed Chair Powell has said tariffs will bring higher inflation pic.twitter.com/Y2UNLOV1MI
— FactPost (@factpostnews) April 7, 2025
Další tlak na křehkou ekonomiku
Dimon upozorňuje, že cla mohou být pro ekonomiku další zátěží v už tak napjaté době. Zdůraznil, že důsledky se mohou v průběhu času násobit, a přerůst v hlubší strukturální problém.
Jeho obavy ale sahají dál než jen k aktuálnímu vývoji. Varuje, že vleklé obchodní spory mohou poškodit mezinárodní postavení USA. „Pokračující obchodní spory mohou odradit spojence a obchodní partnery od udržování pevných vztahů s USA a potenciálně hledat lepší dohody se zeměmi, jako je Čína, Írán nebo Rusko.“
Rizika rostoucí inflace
Dimon se podrobně věnoval také inflaci. Upozorňuje, že kromě cel se na růstu cen podílí i další faktory, jako jsou vysoké státní výdaje nebo globální nárůst výdajů na zbrojení. „Inflace sice klesla, ale většina toho, co vidím v budoucnu, je inflační,“ uvedl.
Otevřeně také zpochybnil udržitelnost současného rozpočtového směru: „Tyto velké deficity nejsou udržitelné – nevím, zda to způsobí skutečný problém za šest měsíců nebo za šest let – čím dříve se s tím vypořádáme, tím lépe.“
Přestože věří, že JPMorgan Chase jako instituce dokáže ustát výkyvy na trhu, má obavy o širší dopady na světovou ekonomiku. „Pro kapitálové trhy to není nijak zvlášť dobré,“ konstatuje přímo.
Potřeba rychlé dohody
Dopis zakončuje výzvou k rozumnému, vyváženému přístupu k mezinárodnímu obchodu. Dimon doufá, že obchodní napětí se podaří brzy urovnat. „Čím rychleji bude tento problém vyřešen, tím lépe, protože některé negativní dopady se v průběhu času kumulativně zvyšují a bylo by obtížné je zvrátit,“ uvedl.
A nakonec připomíná, že snaha o prioritu amerických zájmů nesmí vést k izolaci: „Amerika na prvním místě je v pořádku… pokud to neskončí tím, že zůstane Amerika sama.“