18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Cesta Pelosiové na Tchaj-wan je další ranou pro čínský jüan

Čínský jüan si letos vedl lépe než mnoho jiných hlavních měn. Kontroverzní cesta předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan však investorům připomněla rizika, která s sebou nese držení jüanu. Informovaly o tom agentura Reuters a CNN.

Podle CNN oproti americkému dolaru letos jüan klesl o 6,5 % a držel si pozici. Euro, britská libra a jihokorejský won všechny klesly o více než 10 %. Japonský jen se propadl téměř o 16 %. Návštěva Pelosiové v Taipei, kde ve středu prohlásila, že Washington „neopustí“ demokraticky spravovaný ostrov, však vyvolala obavy z dalšího zhoršení vztahů mezi Čínou a Spojenými státy, dvěma největšími světovými ekonomikami.

Prudká reakce Číny

Peking okamžitě prohlásil, že zahájí vojenská cvičení s ostrou municí kolem Tchaj-wan. Také pozastaví dovoz přírodního písku a některých druhů ovoce a ryb. Čína je největším obchodním partnerem Tchaj-wanu.

Jak zmínila agentura Reuters, vyhrocení napětí přiživilo mezi investory obavy, že by situace mohla dále eskalovat. Čínská vládnoucí komunistická strana si nárokuje Tchaj-wan jako součást území, přestože jej nikdy neovládala. Čínský offshore jüan se tento týden mírně stáhl.

„Je to něco, o čem investoři už nějakou dobu věděli jako o potenciálním bodu vzplanutí,“ řekl mi Manik Narain, vedoucí strategie křížových aktiv pro rozvíjející se trhy v UBS. „Je velmi těžké obchodovat. Nevíme, jestli k tomu dojde zítra, nebo za pět let.“

Jedna velká neznámá

Pokud by Čína zahájila vojenskou konfrontaci, zavedly by západní země tvrdé ekonomické sankce, jako když Rusko napadlo Ukrajinu? Co by to znamenalo pro zahraniční investory, kdyby ano?

„Mohou vidět, co se stalo s ruskými trhy,“ řekl Narain. „Investoři nechtějí udělat stejnou chybu dvakrát.“

Vyjmutí Číny z globální ekonomiky by byl téměř nemožný úkol vzhledem k její integraci s dodavatelskými řetězci, důležitosti trhu pro velké západní korporace a výrobní síle země. Hrozba takového významného geopolitického zhroucení se ale rýsuje.

Není to jediný faktor zatěžující čínskou měnu. Rozvíjející se trhy se snaží přilákat investice, protože úrokové sazby v USA rostou. To způsobuje, že uložit peníze ve více rizikových lokalitách není tak atraktivní.

Tvrdé lockdowny čínské ekonomice nepomohly

Objevují se také otázky ohledně hospodářského růstu Číny. Činnost průmyslu se v červenci podle údajů zveřejněných minulý víkend snížila. Globální recese by poškodila robustní exportní stroj země. A domácí poptávka zůstává nejistá, protože se země vypořádává s dopady nedávných tvrdých lockdownů ve velkých městech a zranitelným realitním sektorem.

„V době, kdy exportům pravděpodobně brzy dojde dech kvůli slabší globální poptávce, není podle našeho názoru pravděpodobné, že by se brzy uskutečnilo oživení čínské domácí poptávky, vzhledem k pokračujícím omezením z důvodu pandemie covidu-19 a nedávným šokům na trhu s nemovitostmi,“ uvedli zástupci Bank of America.

Navíc jak se ekonomika zadrhává, Čínská lidová banka je na dobré cestě uvolňovat politiku, zatímco většina ostatních centrálních bank ji zpřísňuje. To by mohlo ještě zvýšit tlak na pokles jüanu.

„Tempo, kterým USA zvyšují úrokové sazby, by mohlo být klíčové,“ řekl Narain a upozornil na potenciál prudké „divergence“.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ