Ve čtvrtečním projevu guvernér Bank of England Andrew Bailey zdůraznil nutnost obnovení vztahů s EU při respektování výsledků brexitu. Nastínil trvalé ekonomické důsledky odchodu z jednotného trhu a výzvy, které Británii čekají.
Andrew Bailey, guvernér Bank of England, se ve svém projevu na večeři v Mansion House zabýval ekonomickými důsledky brexitu. Podle něho vedl ke zhoršení obchodních vztahů mezi Spojeným královstvím a EU. Jedná se o jeden z jeho nejpřímějších komentářů týkajících se této problematiky.
Bailey upřesnil: „Jako veřejný činitel nezaujímám žádné stanovisko k brexitu jako takovému. Musím však poukázat na důsledky.“ Ve svém hodnocení zdůrazňuje, že Spojené království sice musí respektovat rozhodnutí o odchodu, ale je nezbytné hledat příležitosti k obnovení těchto zásadních hospodářských vazeb. Bailey označil zejména slabší obchod a růst produktivity za kritické problémy, kterým je třeba věnovat naléhavou pozornost.
UK must “rebuild relations” with EU, Bank of England boss to say, in some of his strongest comments yet on Brexit https://t.co/sgu2zXx7Ux
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) November 14, 2024
„Není to dobrý příběh“, uzavírá Bailey
Bailey upozornil na fakt, že změna obchodních vztahů Spojeného království s EU značně zatížila ekonomiku. Poznamenal: „Zdá se, že dopad na obchod se projevuje spíše v oblasti zboží než služeb.“ Zdůraznil potřebu strategického přístupu v probíhajícím hospodářském prostředí. Guvernérův komentář následuje po varování ministra financí Tulipa Siddiqa, který uvedl, že plný dopad brexitu se teprve projeví. Prognózy podle něj naznačují potenciální 4procentní pokles ekonomiky v čase a 15procentní pokles dovozu a vývozu ve srovnání s úrovní před brexitem.
Projev rovněž zdůraznil rostoucí obavy z širší fragmentace globální ekonomiky. Postřehy odborníků, jako je Vicky Pryce, naznačují, že k těmto složitostem přispívají nedávné politické změny, včetně prezidentství Donalda Trumpa. Případy nových cel a obchodních bariér by mohly dále zkomplikovat ekonomickou pozici Spojeného království ve vztahu k Evropě i Spojeným státům.
Očekává se, že kancléřka Rachel Reevesová se bude zabývat reformami britského důchodového systému, jejichž cílem je podpořit investice podniků. Vzhledem k tomu, že roztříštěný penzijní systém vyvolává obavy, Bailey zdůraznila nutnost nárazových změn v oblasti investic, které by stimulovaly růst.
„Sečteno a podtrženo, není to dobrý příběh,“ poznamenal a poukázal na to, že růst produktivity zůstává od finanční krize v roce 2008 významným problémem.