18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Společnost Warrena Buffetta ztratila v minulém čtvrtletí 44 miliard dolarů. Není to ale tak zlé

I na Warrena Buffeta dolehl propad akciového trhu během první poloviny roku. Ale Orákulum z Omahy se nenechalo odradit divočinou na Wall Street. Píše o tom CNN či Financial Express.

Berkshire Hathaway dále nakupuje a mnoho z různorodých obchodních linií společnosti stále prosperuje i přes nejisté ekonomické časy.

Společnost v sobotu oznámila, že masivní konglomerát vykázal ve druhém čtvrtletí čistou ztrátu téměř 44 miliard dolarů. Podle CNN byla způsobena především velkým poklesem hodnoty významného akciového portfolia Berkshire.

Berkshire vlastní velké podíly ve společnostech Apple, Bank of America, Coca-Cola, Chevron či American Express. Akcie těchto pěti společností tvoří téměř 70 % portfolia. Chevron a Coca-Cola letos posílily, ale technologické akcie a finance na trhu výrazně prohrávaly.

To ale není celý příběh

Strmá ztráta hodnoty portfolia Berkshire ale není vše. Nutné je dodat, že firma ve skutečnosti vykázala provozní zisk ve výši 9,3 miliardy dolarů za čtvrtletí, což je o téměř 40 % více než před rokem.

Tento zisk byl částečně způsoben vyššími úrokovými sazbami, které posilovaly části její kolosální pojišťovací jednotky. Došlo také ke skokům v příjmech z železničních, veřejných a energetických podniků Berkshire.

Berkshire vlastní Geico, Burlington Northern Santa Fe, PacifiCorp a MidAmerican Energy Company a také velké spotřebitelské značky jako Fruit of the Loom, Duracell, Dairy Queen a velký podíl v Kraft Heinz.

Mnoho podniků v Berkshire se prudce odrazilo od hlubin zpomalení ekonomiky způsobené covidem-19 v roce 2020.

„Vzhledem k tomu, že pandemie Covid-19 negativně ovlivnila na začátku roku 2020 většinu podniků včetně Berkshire, je užitečné porovnat současné výsledky s výsledky před pandemií,“ řekl Bill Stone, investiční ředitel Glenview Trust Company a akcionář Berkshire. „Provozní zisky za druhé čtvrtletí roku 2022 jsou o 51 % vyšší než v roce 2019.“

Akcie společnosti se v roce 2022 držely lépe než zbytek trhu. Akcie třídy A, které se obchodují za přibližně 445 000 USD za kus, protože se nerozdělují, klesly asi o 2 %. Stejně tak akcie třídy B, které stojí o něco méně než 300 USD a jsou v indexu S&P 500.

Mnoho investorů věnuje Berkshire velkou pozornost, aby viděli, co si o akciovém trhu myslí Buffett, místopředseda Charlie Munger a přední investiční poradci Berkshire Ted Weschler a Todd Combs.

Stabilní výsledky společnosti

Berkshire vykázala během druhého čtvrtletí čisté nákupy akcií ve výši 3,8 miliardy dolarů. To je navrch k více než 40 miliardám dolarů v akciích, které Berkshire koupila během prvního čtvrtletí.

Buffettova firma také během čtvrtletí odkoupila zpět 1 miliardu dolarů svých vlastních akcií, což je krok, který pomáhá zvýšit zisk na akciích.

Berkshire byl agresivní během poklesu trhu. Server Financial Express informoval, že společnost převzala značný podíl v ropném gigantu Occidental Petroleum a začátkem tohoto roku oznámila obchod s pojišťovnou Alleghany v hodnotě 11,6 miliardy dolarů.

Analytička CFRA Research Cathy Seifert ve zprávě po zveřejnění zisků uvedla, že pro Berkshire vidí „stabilní výsledky ve většině segmentů“.

Buffett, kterému bude 30. srpna 92 ​​let, zatím nijak nenaznačil, že by měl v plánu ustoupit ze své role generálního ředitele Berkshire a nejvyššího portfolio manažera. Ale společnost již oznámila, že Greg Abel, 60letý místopředseda všech energetických a dalších nepojišťovacích jednotek Berkshire, bude ten, kdo nakonec pozici Buffetta převezme.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ