Srí Lanka obdržela od Mezinárodního měnového fondu (MMF) finanční pomoc ve výši téměř 3 miliard dolarů. Jihoasijský stát uprostřed nejhorší ekonomické krize od získání nezávislosti totiž zajistil finanční záruky od svých hlavních věřitelů a splnil podmínky fondu pro uvolnění půjčky. Srí Lanku však podle analytiků čeká ještě dlouhá cesta k ekonomické stabilitě. Informují o tom BBC News a Nikkei Asia.
O finanční pomoci v této výši jednala Srí Lanka s MMF téměř rok. K jejímu uvolnění bylo nutné, aby jihoasijský stát splnil určité podmínky fondu. Již začátkem měsíce MMF uvedl, že Srí Lanka obdržela od svých hlavních věřitelů v Číně a Indii finanční záruky.
Srílanský ministr zahraničí Ali Sabry rovněž s televizí BBC hovořil o závazku vlády, že získá finanční prostředky restrukturalizací státních podniků a privatizací národní letecké společnosti. Kromě toho vláda zvýšila některé daně.
Sri Lanka’s president has said that IMF has approved its request for a $2.9bn bailout https://t.co/gl8CBnAchT pic.twitter.com/R3JtC1Cb9A
— Al Jazeera English (@AJEnglish) March 20, 2023
Srí Lanka nyní uvedla, že došlo k naplnění dohody a MMF poslal zemi finanční pomoc ve výši 2,9 miliardy dolarů. Tohle záchranné lano má Srí Lance pomoci dostat se z nejhorší ekonomické krize od získání nezávislosti v roce 1948.
Vyhráno však nemá. „Srí Lanka stále stojí před dlouhou cestou ke konsolidaci své vládní bilance, konzistentnímu hospodářskému růstu a vnější stabilitě,“ domnívá se analytik z S&P Global Ratings Andrew Wood.
Pozadí pádu Srí Lanky
„Žili jsme si nad poměry a ať se nám to líbí nebo ne, tato obtížná opatření, která mohou být velmi nepopulární, je třeba přijmout,“ uvedl na pravou míru Sabry. Zvýšení daní zajistí příliv financí do státní kasy.
Populisticky nízké daně zavedené bývalým srílanským prezidentem Gotabajaem Radžapaksaem minulý rok považují ekonomové a analytici za jeden z hlavních důvodů, proč se stát propadl do tak hluboké krize.
Přispěla k tomu však také pandemie covidu-19, rostoucí ceny energií a 70procentní inflace. Životní náklady hnaly do výšin i tenčící se zásoby pohonných hmot, léků a dalších nezbytností, přičemž nedostatek devizových rezerv znemožnil další dovoz ze zahraničí.
Tohle vše směřovalo k loňským celonárodním protestům ukončeným svržením vlády země, která loni poprvé ve své historii nebyla schopna uhradit své miliardové dluhy. Spekuluje se, že Čína, její největší věřitel, by mohla některé z dluhů odepsat.
„Očekává se, že se srílanská ekonomika v roce 2023 opět sníží,“ upozornil Wood, „i když mírnějším tempem, než se v roce 2024 vrátí k růstu.“ Kancelář prezidenta Srí Lanky Ranila Wickremesinghea uvedla, že ekonomika vykazuje zlepšení, stále však chybí zahraniční měna podstatná pro dovoz, uvedl server Nikkei Asia.