21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Indičtí zemědělci pokračují v protestním pochodu do Dillí kvůli cenám plodin

Indičtí zemědělci, kteří již týden protestují, odmítli vládní návrh na výkup některých plodin za garantované ceny po dobu pěti let. Protestující, kteří se minulý týden zastavili přibližně 200 kilometrů od Dillí, oznámili, že tento týden obnoví svůj pochod do hlavního města.

Ceny těstovin stoupají. Na vině je sucho v Kanadě

Milovníci těstovin se musí připravit na to, že zaplatí za své oblíbené jídlo ještě vyšší ceny. Sucho v Kanadě a špatné počasí v Evropě poškozují úrodu tvrdé pšenice a snižují zásoby dostupné pro mlynáře a potravinářské společnosti.

Trh s obilím se připravuje na skok cen. Koridor v Černém moři je nejistý

Očekává se, že futures na pšenici v pondělí vyskočí, protože odstoupení Ruska od dohody o koridoru v Černém moři ohrožuje ukrajinský export, uvedli analytici. Informovala o tom agentura Reuters.

Rusko oznámilo, že pozastavuje svou účast na mezinárodně zprostředkované dohodě, která Ukrajině umožňuje vyvážet obilí z jejích černomořských přístavů. Učinilo to v reakci na velký útok drony na svou flotilu v Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymu.

Ruské ministerstvo obrany podle BBC uvedlo, že drony použité při sobotním útoku se zaměřily na lodě zapojené do dohody o obilí. Jedno plavidlo prý bylo lehce poškozeno.

O několik hodin později ministerstvo zahraničí v Moskvě uvedlo v prohlášení: „Ruská strana nemůže zaručit bezpečnost civilních lodí pro suchý náklad zemí účastnících se ‚Černomořské iniciativy‘ a pozastavuje její provádění ode dneška na dobu neurčitou.“

Zelenskyj: Jsou to výmluvy

Kyjev řekl, že Rusko se vymlouvá. Odstoupení od dohody bylo prý předem připravené. Washington obvinil Moskvu z používání potravin jako zbraně.

Prezident Zelenskyj řekl, že ruské rozhodnutí nebylo rozhodnutím, které bylo učiněno dnes, ale v září, „když (Rusko) zablokovalo pohyb lodí s našimi potravinářskými produkty“.

„Proč je možné, že nějaká hrstka jednotlivců někde v Kremlu může rozhodnout, zda bude jídlo na stolech lidí v Egyptě nebo v Bangladéši?“ přidal.

Černomořský koridor stabilizoval ceny

Trhy s pšenicí byly velmi citlivé na vývoj osm měsíců trvající války na Ukrajině, kterou Rusko napadlo. Obě země totiž patří mezi největší světové exportéry pšenice. Ukrajina je také významným dodavatelem kukuřice.

Zřízení koridoru, který umožnil přepravu více než 9 milionů tun obilných a olejnatých komodit z ukrajinských přístavů, pomohlo stabilizovat trhy s obilím a omezit celosvětový růst cen poté, co dosáhly rekordních úrovní.

Tento relativní klid pravděpodobně skončí hned v pondělí, až zahájí obchodování s pšenicí burza v Chicagu a Paříži, dvou nejaktivnějších ve futures kontraktech na pšenici na světě.

„Ruské oznámení je určitě býčí, pokud jde o ceny. Začátek týdne bude velmi pravděpodobně svědkem růstu cen. Jednoduše proto, že z Ukrajiny bude přicházet méně obilí,“ řekl Arthur Portier z poradenské společnosti Agritel.

Obchod s obilím pro černomořské přístavy na Ukrajině se po rozhodnutí Ruska zastavil, uvedl ukrajinský makléř.

OSN se snaží dohodu zachránit

Ukrajinské ministerstvo infrastruktury v neděli uvedlo, že 218 plavidel bylo „účinně zablokováno“ rozhodnutím Ruska pozastavit svou účast na dohodě o vývozu obilí. Pozastavení koridoru by mohlo vyvolat nákupní horečku v Chicagu, uvádí agentura Reuters.

CME Group uplatňuje denní limity na cenové pohyby, přičemž aktuální limit 0,70 dolaru u kontraktu na pšenici v Chicagu znamená maximální možný nárůst o 8,4 % ve srovnání s pátečním uzavřením burzy.

Nicméně zprávy, že Organizace spojených národů, Turecko a Ukrajina (další strany dohody o koridoru) v neděli souhlasily s plánem pohybu plavidel a inspekcí na 31. října, zmírnily reakci na předchozí oznámení Ruska.

„Dnes v noci se objevily nějaké zmínky o tom, že pšenice dosáhla limitu, ale vzhledem k relativnímu klidu po útoku si myslím, že 25 centů je spravedlivých,“ řekl Joe Davis, ředitel prodeje komodit v brokerage Futures International.

Účastníci trhu sledují, zda lze dohodu o koridoru zachránit, protože OSN pokračuje ve vyjednávání.

Carlos Mera, vedoucí výzkumu trhů se zemědělskými komoditami v Rabobank, řekl, že futures na pšenici by mohly vyskočit o 5 % až 10 %. Reakce by však mohla odeznít, protože odstoupení Moskvy od dohody bylo částečně očekáváno, zatímco ruský export vzrostl.

Ale při absenci koridoru někteří obchodníci a analytici tvrdí, že Rusko nemá extra logistickou kapacitu, aby zaplnilo mezeru, zatímco nepříznivé počasí vyvolává obavy o zásoby sklizně u vývozců jako je Argentina a Austrálie.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.