9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

USA a EU ukončily spory ohledně tarifů na ocel a hliník. Chtějí bojovat proti klimatické změně

Po dohodě amerického prezidenta Joe Bidena a šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen bude pro evropské vývozce oceli a hliníku snazší exportovat do USA. Politici totiž v neděli oznámili zrušení tarifů na kovy dovážené z Evropské unie zavedené exprezidentem Donaldem Trumpem před třemi lety. Chtějí se tím zároveň postavit proti Číně produkující levnou ocel s velkou uhlíkovou stopou. Uvedl to server The Guardian.

Na zrušení tarifů uvalených na ocel a hliník se zástupci Spojených států amerických (USA) a Evropské unie (EU) domluvili, aby zlepšili transatlantické vztahy. Zároveň se ale americký prezident Biden a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen chtějí vymezit vůči Číně a jejímu vývozu levné oceli. Ta je zároveň velmi škodlivá pro životní prostředí, protože má vysokou uhlíkovou stopu a zhoršuje tím klimatickou změnu. Tarify na evropské kovy zavedl roku 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump, jelikož evropský dovoz považoval za „národní hrozbu“.

Nová dohoda znamená, že exportéři z EU budou moci určité množství oceli a hliníku dovážet do USA bez jakýchkoli omezení. Americké úřady ale ještě nepřiblížili jejich přesné množství. Na zbytek oceli bude platit tarif ve výši 25 procent, u hliníku pak 10 procent. Aby ale mohla EU exportovat do USA bez uvalení tarifů, musí být kovy zcela vyrobené na území unie. Spojené státy tím chtějí zamezit případnému importu zboží z neevropských států. V neděli to uvedl server The Guardian.

Na dohodě se politici domluvili při víkendovém konání summitu členských zemí G20 v Římě. „Jedná se o velký krok k dosažení klimatické neutrality a o symbol obnovení společné agendy s USA,“ okomentovala oznámení dle serveru Al Jazeera Von der Leyen. „Znovu jsme mezi sebou nastolili důvěru a komunikaci,“ dodala.

„Využíváním naší diplomatické a ekonomické síly můžeme vyvrátit falešný předpoklad toho, že naše ekonomika nemůže růst zároveň se snahou porazit klimatickou krizi,“ uvedl k dohodě americký prezident Biden.

K dohodě mezi USA a EU se chce přidat i Velká Británie

Dohoda zároveň odstraní odvetné tarify ze strany Evropské unie uvalené na americké produkty, jako je bourbon, motorky Harley-Davidson nebo motorové lodě. Tarify se totiž měly původně od 1. prosince zdvojnásobit.

Zároveň mají nové obchodní podmínky zabránit vstupu čínské oceli na americký i evropský trh. Podle politiků má příliš nízké environmentální standardy. Na rozdíl například od americké oceli se při její výrobě používají pece na uhlí.

K dohodě mezi transatlantickými spojenci by se chtěla připojit také Velká Británie, na kterou se kvůli Brexitu nové podmínky nevztahují. USA jsou totiž pro britské oceláře druhým největším cílovým trhem. Nyní se však oproti evropským výrobcům ocitnou ve značné nevýhodě, jelikož výše jejich tarifů zůstává stejná. Britská ministryně mezinárodního obchodu Anne-Marie Trevelyan však podle serveru BBC uvedla, že Británie s USA o jejich případném stažení vyjednává.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.