26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

USA přestaly udělovat licence na vývoz pro čínskou společnost Huawei

Bidenova administrativa zastavila schvalování licencí pro americké společnosti na vývoz většiny položek pro čínskou společnost Huawei. Jedná se o další zpřísnění opatření. Informovala o tom agentura Reuters či Financial Times.

USA tak směřují k uvalení úplného zákazu prodeje amerických technologií čínskému telekomunikačnímu gigantu, píší Financial Times.

Tento krok představuje poslední bod ve washingtonské kampani na omezení technologické společnosti se sídlem v Shenzhenu. O ní se američtí bezpečnostní činitelé domnívají, že pomáhá Číně se špionáží. To však společnost Huawei odmítá.

Huawei již několik let čelí americkým exportním omezením týkajícím se položek pro 5G a dalších technologií. Obchodní oddělení však pokračovalo v udělování vývozních licencí pro některé společnosti, včetně Qualcommu a Intelu, aby poskytly Huawei technologie, které nesouvisely s vysokorychlostními telekomunikačními sítěmi 5G. Qualcomm získal povolení k prodeji čipů do 4G smartphonů společnosti Huawei v roce 2020.

Zpřísnění politiky

Mluvčí ministerstva obchodu řekl, že úředníci „neustále vyhodnocují naše zásady a předpisy“, ale nekomentují rozhovory s konkrétními společnostmi. Huawei a Qualcomm to odmítly komentovat.

Jedna osoba obeznámená podle agentury Reuters s touto záležitostí uvedla, že američtí úředníci vytvářejí novou formální politiku zákazu zasílání položek společnosti Huawei. Ta by zahrnovala položky pod úrovní 5G, včetně položek pro 4G, Wi-Fi 6 a 7, umělé inteligence a vysoce výkonných počítačů.

Další osoba uvedla, že tento krok měl odrážet zpřísnění politiky Bidenovy administrativy vůči Huawei za poslední rok.

Na černé listině kvůli ohrožování národní bezpečnosti

Američtí představitelé umístili Huawei v roce 2019 na černou listinu, která omezovala většinu amerických dodavatelů v zasílání zboží a technologií do společnosti, pokud jim nebyly uděleny licence. Úředníci nadále zpřísňovali kontroly, aby zabránili společnosti Huawei nakupovat nebo navrhovat polovodičové čipy, které pohánějí většinu jejích produktů. Tento krok byl součástí strategie, jak zakročit proti čínským společnostem, o nichž se Washington domníval, že představují riziko pro národní bezpečnost USA.

Američtí představitelé ale udělili licence, které Huawei umožňovaly přijímat některé produkty. Dodavatelé společnosti Huawei získali od dubna do listopadu 2021 licence v hodnotě 61 miliard dolarů. V prosinci společnost Huawei uvedla, že její celkové příjmy byly přibližně 91,53 miliardy dolarů, což je jen nepatrný pokles oproti roku 2021, kdy americké sankce způsobily pokles tržeb téměř o třetinu.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.