26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Huawei: Pokles tržeb kvůli sankcím USA se zastavil

Čínský technologický gigant Huawei Technologies Co Ltd v pátek odhadl, že jeho tržby v roce 2022 zůstaly na stejné úrovni. To naznačuje, že dopad amerických sankcí slábne. Informovala o tom agentura Reuters či The Wall Street Journal.

Navzdory tomu, že tržby vzrostly o pouhých 0,02 %, rotující předseda Eric Xu se ve výročním novoročním dopise společnosti, kde toto číslo odhalil, vyjádřil pozitivně.

„Omezení v USA jsou nyní naší novou normou a vracíme se k práci jako obvykle,“ napsal Xu v dopise, který byl adresován zaměstnancům a zveřejněn médii.

Očekává se, že tržby za rok budou podle Xu činit 636,9 miliardy juanů (91,53 miliardy $). To představuje nepatrný nárůst oproti roku 2021, kdy tržby dosáhly 636,8 miliardy juanů. V ten rok zaznamenala firma Huawei 30% meziroční pokles tržeb, když vstoupily v platnost americké sankce uvalené na společnost.

Xu řekl, že hlavní podnikání společnosti Huawei v oblasti prodeje telekomunikační infrastruktury v roce 2022 vzrostlo a pokles v oblasti kdysi dominantního obchodu se spotřebitelskými zařízeními se stabilizoval, uvádí server The Wall Street Journal. Xuův dopis se nezmiňoval o ziskovosti Huawei. Společnost obvykle zveřejňuje své úplné roční výsledky v prvním čtvrtletí následujícího roku.

Výsledky jsou nejnovější známkou toho, že technologický gigant se sídlem v Shenzhenu stabilizoval své podnikání poté, co jej řada sankcí z Trumpovy éry odřízla od pokročilých čipů a rozdrtila jeho byznys s chytrými telefony.

Sankce kvůli obavám o národní bezpečnost

Tržby za rok 2022 stále zůstaly hluboko pod rekordem společnosti ve výši 122 miliard dolarů v roce 2019. V té době byla společnost na svém vrcholu jako celosvětově nejúspěšnější prodejce smartphonů Android.

Než USA uvalily sankce, čínský technologický šampion běžně hlásil dvouciferný roční růst tržeb, chrlil smartphony, které konkurovaly předním výrobcům na trhu, jako jsou Apple a Samsung, a neustále pronikaly na západní telekomunikační trhy.

V roce 2019 Trumpova administrativa uvalila na Huawei obchodní zákaz s odvoláním na obavy o národní bezpečnost. Sankce způsobily propad prodeje mobilních telefonů. Společnost ztratila přístup ke kritickým součástem, které jí bránily navrhovat svou řadu procesorů pro chytré telefony v rámci své čipové divize HiSilicon.

Budoucností jsou elektronická vozidla a ekologické technologie

Huawei nadále generuje příjmy prostřednictvím své divize síťových zařízení, která konkuruje společnostem Nokia a Ericsson, uvádí agentura Reuters. Provozuje také divizi cloud computingu. Dále začala přibližně v době, kdy sankce vstoupily v platnost, investovat do sektoru elektrických vozidel a ekologických technologií.

„Makroprostředí může být plné nejistoty. Ale můžeme si být jisti tím, že digitalizace a dekarbonizace jsou cestou vpřed. Tam leží budoucí příležitosti,“ uvedl Xu v dopise.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.