Anglická vláda nadále usiluje o snižování znečištění ovzduší, a to i přesto, že v roce 2020 byly hodnoty v zemi na rekordních minimech. Omezení, která dnes vstoupila v platnost, se týkají uhlí, vlhkého dřeva i vyráběných pevných paliv. Informuje o tom deník Guardian.
Kamna na dřevo a otevřený oheň jsou velkým zdrojem částic PM2.5, které Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za nejzávažnější látku znečišťující ovzduší pro lidské zdraví. PM2.5 se mohou dostat do krevního oběhu, usazovat se v plicích a dalších orgánech. Jsou spojeny s poškozením zdraví, zejména u mladších a starších lidí.
Vědci dokonce varují, že by kamna měla být prodávána se zdravotnickým upozorněním.
Co se od 1. května tedy nesmí?
Kamna na dřevo a otevřené ohně lze od 1. května nadále používat, musí být ale dle ministerstva životního prostředí, výživy a věcí venkova na čistší alternativy.
Omezení zahrnují zákaz prodávání pytlovaného uhlí a mokrého dřeva o objemu menším než dva metry krychlové. Mokré dřevo může být ve větších objemech prodáváno, ale s informací, jak ho před spálením vysušit.
Další změnou je pak to, že všechna vyráběná pevná paliva musí mít nyní nízký obsah síry a emitovat pouze malé množství kouře.
Kontrolovat se to bude tak, že bude zavedeno nové certifikační schéma. Maloobchodní prodejny budou moci prodávat palivo pouze se správným štítkem.
Manažerka Asthma UK a British Lung Foundation Harriet Edwards uvedla, že omezení mohou zachránit životy milionům lidí s chronickými plicními stavy. Dodala, že je životně důležité, aby se zvyšovalo povědomí o nebezpečích látek znečišťujících ovzduší, aby lidé mohli činit nejlepší rozhodnutí pro své vlastní zdraví i pro zdraví ostatních lidí v jejich okolí.
Znečištění na nejnižší úrovni
Rozhodnutí přichází i přesto, že společnost Defra zveřejnila údaje ukazující, že znečištění ovzduší ve Velké Británii v důsledku pandemie kleslo v roce 2020 na nejnižší zaznamenanou úroveň.
„Víme, že znečištění ovzduší na národní úrovni se od roku 2010 významně snížilo – s emisemi jemných částic o 11 % a oxidy dusíku o 32 %,“ uvedla pro Guardian ministryně životního prostředí Rebecca Pow. Dodala ale, že je stále ještě co dělat v boji proti znečištění ze všech zdrojů jako je doprava, zemědělství a průmysl.