21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Čínská ekonomika vzrostla nad očekávání, přesto jsou investoři znepokojeni

Čína zveřejnila po zpoždění z minulého týdne klíčová hospodářská data, která ukázala růst druhé největší ekonomiky světa nad očekávání, ale hluboko pod cíli Pekingu. Po srazu čínské komunistické strany se rovněž nemění ani politika „nulového covidu, mezi investory tak panuje ohledně dalšího ekonomického růstu Číny skepse. Informovala o tom stanice BBC News a server Financial Times.

Hodnota čínského jüanu se propadla oproti dolaru a také poklesla hodnota akcií na burzách v Hongkongu a Číně. Důvodem jsou výsledky 20. sjezdu čínské komunistické strany, podle nichž tamní ekonomiku nečekají dobré vyhlídky.

Kongres potvrdil Si Ťin-pchinga jako prezidenta Číny na dalších pět let. Jako jeho zástupce byl zvolen Li Čchiang. Ten má za úkol řídit čínskou ekonomiku a má nakročeno k tomu stát se čínským premiérem, upozornila stanice BBC.

Čínskou ekonomiku čeká řada výzev. Národní statistický úřad zveřejnil z minulého týdne opožděné výsledky ekonomického růstu. Tamní ekonomika oproti minulému roku vzrostla od července do září o 3,9 procenta.

To je více než investoři očekávali a jsou to lepší výsledky oproti minulému čtvrtletí, v němž čínská ekonomika vzrostla jen o 0,4 procenta. Čína rovněž překonala většinu ostatních ekonomik.

Tyto výsledky jsou však hluboko pod růstem čínské ekonomiky v minulých desetiletích a pod cílem čínské politiky 5,5procentního růstu v letošním roce.

Čínská válka proti covidu-19

Jak upozorňuje server Financial Times, Čína čelí špatným demografickým výsledkům, vysokému dluhu a klesající produktivitě. Celkový růstový potenciál je oproti zmíněným cílům poloviční.

Investoři se navíc obávají růstu čínské ekonomiky také v budoucnu, neboť kongres čínské komunistické strany nepřinesl žádné změny v čínské hospodářské politice. Rovněž je podezřelé vzácné zpoždění, jehož si investoři vyložili jako známku slábnoucí čínské ekonomiky.

Před kongresem existovaly naděje, že Čína zmírní tvrdé pandemické restrikce, které brzdí tamní ekonomiku. Už den před kongresem však mluvčí komunistické strany Sun Yeli politiku „nulového covidu“ podpořil. „Pevně věříme, že světlo je před námi a vytrvalost je vítězství,“ prohlásil Sun Yeli.  

Si Ťin-pching v úvodním projevu uvedl, že Peking zahájil „lidovou válku, aby zastavil šíření viru“ a „chránil zdraví a bezpečnost lidí v nejvyšší možné míře“.

Dan Wang z Hang Seng Bank se domnívá, že se přístup Pekingu k pandemii dlouho nezmění. „Čínská vláda v podstatě netoleruje vyšší než nulovou úmrtnost přímo způsobenou covidem,“ upozornil Dan Wang.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.