26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Vlajky, sušenky, pivo – Britové utrácejí za korunovaci

Britská veřejnost si odmítá nechat zkazit své plány na korunovaci typickým Londýnským počasím. Pečlivě se připravovala na pouliční večírky a rodinné oslavy. A Britové jsou ochotni utrácet.

Shell přesídlí z Nizozemí do Velké Británie. Ze jména si odstraní „Royal Dutch“

Kvůli snaze zjednodušit svoji strukturu se společnost Royal Dutch Shell rozhodla přemístit své ředitelství z Nizozemí do Velké Británie. Upravit by si také měla jméno na Shell. Začátkem prosince by akcionáři měli o změně hlasovat v Rotterdamu. Korporace čelí dlouhodobým neshodám s nizozemskou vládou a rozhodnutí tamního soudu o výrazném snížení jejích emisí. V úterý to uvedly agentura Reuters a server BBC.

Podle plánu korporace Royal Dutch Shell by se mělo její ředitelství společně s ředitelkou financí a dalšími výše postavenými zaměstnanci přemístit do Velké Británie. Společnost tím chce zjednodušit svoji strukturu a vyhnout se zvyšujícímu se tlaku ze strany nizozemské vlády a legislativy.

O změně budou akcionáři hlasovat 10. prosince v Rotterdamu. Po odsouhlasení by si rovněž firma změnila jméno z Royal Dutch Shell na kratší Shell. Původní jméno nesla od svého založení roku 1890.

Společnost se s nizozemskou vládou dlouhodobě dohaduje o 15procentní srážkové dani uvalené na dividenda. V květnu letošního roku také soud v Haagu rozhodl o tom, že Shell musí do roku 2030 snížit své emise oxidu uhličitého o 45 procent v porovnání s jejich množstvím vypuštěným roku 2019. Nizozemsko-britská korporace se však proti soudu hodlá odvolat. V úterý to uvedl server BBC.

Akcie společnosti by se však i nadále měly obchodovat v Amsterdamu a New Yorku. Případný přesun ředitelství pak uvítal britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng. Na svůj Twitter účet napsal, že „se jedná o jasný projev důvěry v britskou ekonomiku“. Nizozemská vláda na druhou stranu prohlásila, že „je nepříjemně překvapená“.

Navzdory názoru ředitele usiluje americký investor o rozdělení společnosti Shell

Aby změna prošla, potřebuje pro ni hlasovat alespoň 75 procent akcionářů. „Současná komplexní struktura akcií je předmětem nátlaku a nemusí být v budoucnosti udržitelná,“ okomentovalo pak podle serveru CNN plán vedení společnosti.

Návrh jiné struktury oznámila společnost poté, co začal americký aktivistický investor usilovat o rozdělení firmy. Podle něj by měla mít dvě hlavní větve, přičemž jedna by se věnovala obchodování s ropou a plynem a druhá se zaměřila na produkci obnovitelné energie.

Takovou možnost však ředitel firmy Ben van Beurden zásadně odmítl. Podle něj může firma posun k „zelené“ energii dokázat pouze, pokud ho bude financovat právě prodej ropy a oleje.

Korporace má duální akciovou strukturu od roku 2005. Od té doby operuje ve Velké Británií, ale má nizozemskou daňovou rezidenci. Svoji dvojitou britsko-nizozemskou strukturu pak loni opustila například také společnost Unilever. Rozhodla se své ředitelství zakořenit v Londýně.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.