Cena ropy přesáhla více než 100 dolarů za barel. Naposledy se na podobnou hodnotu vyšplhala v roce 2014. Zdražení je výsledkem ruského útoku na Ukrajinu, který ruský prezident Vladimir Putin nařídil ve čtvrtek ráno. Výrazně klesla také hodnota rublu. Ovlivnila ale i ceny kryptoměn, jako je například bitcoin.
Ruský útok na Ukrajinu zapříčinil zdražení ropy. Cena za barel přesáhla 100 dolarů poprvé za posledních 7 let. Analytici očekávají další zdražování i případné omezení zásob ropy. Rusko je totiž po Saudské Arábii druhým největší vývozcem ropy.
Podle serveru CNBC pak ceny ropy stouply o 5 procent. Její americká značka například ve čtvrtek vzrostla o 5,4 procent na 97,04 dolarů. Značka Brent pak přesáhla hodnoty 102,32 dolarů za barel.
Další vývoj cen ovlivní jak pokračování konfliktu na Ukrajině, tak reakce západních spojenců. Zásoby a hodnotu ropy totiž mohou ovlivnit také další sankce, které v současnosti chystá uvalit jak Evropská unie, tak Spojené státy americké nebo Velká Británie.
Vzrostla také cena zlata, naopak však poklesla hodnota rublu. Ovlivněné jsou ruským útokem na Ukrajinu také ceny zemního plynu, které vyskočily o 6,49 procent. Rusko je totiž největším světovým vývozcem plynu.
Proto také v reakci na ruskou agresi pozastavilo ve středu Německo schvalovací proces plynovodu Nord Stream 2. Původně měl být spuštěný v druhé polovině letošního roku poté, co jeho výstavba skončila v září loňského roku.
V reakci na ruský útok klesla také hodnota bitcoinu
Následky ruského útoku lze pozorovat také na trzích s akciemi nebo kryptoměnami. Například cena bitcoinu spadla ve čtvrtek ráno pod 35 tisíc dolarů. Oproti předešlému dnu se podle serveru CNN Business jedná o pokles o více než 8 procent.
V porovnání s hodnotu z loňského listopadu tak nejznámější kryptoměna ztratila více než polovinu své hodnoty. Tehdy se její cena pohybovala okolo 68 990 dolarů.
Na vině je jak stávající geopolitické napětí, tak hrozba růstu úrokových sazeb nebo čím dál intenzivnější snaha států omezit fungování kryptoměn.
Současným děním pak bylo ovlivněné také ethereum, jehož hodnota klesla o 12 procent. Kryptoměna se proto obchodovala za 2 349 dolarů.
Ve čtvrtek ráno pak Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu z několika stran a začalo bombardovat vojenské cíle blízko velkých měst. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval Ukrajince ke složení zbraní a prohlásil, že nehodlá zemi okupovat.
Severoatlantická aliance ale invazi rázně odmítla a označila ji za porušení mezinárodního práva. V současnosti členské státy konzultují další společný postup. „Svět učiní Rusko zodpovědným,“ prohlásil například americký prezident Joe Biden.