20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

Vzpamatuje se cybertruck Tesly ze svého otřesného začátku? Cena je o 50 procent vyšší než odhad

Když šéf Tesly Elon Musk naposledy vystoupil na pódium, aby propagoval chystaný cybertruck, jednalo se o otřesný debut. Vzpamatuje se toto vozidlo i přes o 50 procent vyšší cenu, než byly původní odhady?

Cybertruck měl vrhnout Teslu na lukrativní trh nákladních vozidel v USA. O čtyři roky později začala společnost dodávat tento futuristický produkt kupujícím. Otázkou však zůstává, zda nezvyklý design vozidlu pomůže, nebo uškodí jeho šanci na úspěch.

Musk podle BBC řekl, že náklaďák, který je hranatý a vyrobený z raketových, neprůstřelných ocelových materiálů, může být „nejlepším produktem vůbec“. Minulý měsíc se však při rozhovoru s analytiky z Wall Street nechal slyšet, že chce „zmírnit očekávání“. Také varoval, že před tím, než bude společnost vyrábět vozidlo ve velkých počtech a dosáhne zisku, čekají ji „obrovské výzvy“.

„Bude to vyžadovat nesmírnou práci,“ řekl. „Není to otázka poptávky, ale musíme to udělat. A musíme to udělat za cenu, kterou si lidé mohou dovolit. Šíleně obtížné.“

Inspirace Jamesem Bondem

Katalogová cena vozu začíná na zhruba 61 000 dolarů, výroba je komplikovaná a zvyšují se náklady, dodal později Musk. Tato částka je o více než 50 % vyšší, než generální ředitel společnosti Tesla sliboval v roce 2019. Podle analytiků přiláká vybrané bohaté kupce, uvádí agentura Reuters.

Nákladní vůz vyrobený z lesklé nerezové oceli a tvarovaný do plochých rovin je částečně inspirován automobilem, z něhož se stala ponorka ve filmu Jamese Bonda z roku 1977 „The Spy Who Loved Me,“ prozradil Musk.

Nový materiál karoserie a nekonvenční, futuristický styl přidaly do výroby složitost a náklady a hrozí, že odcizí tradiční kupce pickupů, kteří se zaměřují na užitek, říkají odborníci.

Více než 1 milion rezervací

Trucky patří k nejoblíbenějším vozidlům prodávaným v USA – tradiční sedany se neuchytily, takže je některé automobilky pro tuto zemi přestaly vyrábět úplně.

Nabídka Tesly ale vstupuje na trh v těžké chvíli – zhruba o dva roky později oproti plánu. Nejvyšší úrokové sazby za poslední desetiletí tlumí schopnost kupujících provádět nové nákupy.

Musk řekl, že společnost má pro cybertruck více než jeden milion rezervací. Není ale jasné, nakolik se to promítne do prodeje, při takto vysokém nárůstu ceny.

Od nepříznivého startu cybertrucku v roce 2019 konkurenční společnosti spustily své vlastní nabídky elektrických nákladních vozidel, zatímco kontroverzní činnost Muska na sociálních sítích podle kritiků pošpinila značku automobilky.

Zájemci o koupi čekají. Ve čtvrtek bylo předáno kupujícím jen asi 10 trucků. Musk řekl, že bude trvat až do roku 2025, než bude společnost vyrábět tento nákladní automobil tempem 250 000 ročně.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ