Čínský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v prvním letošním čtvrtletí o 4,5 procenta. Druhá největší ekonomika světa rostla rychleji, než analytici očekávali díky loňskému zrušení pandemických restrikcí. To vedlo k oživení spotřeby domácností a průmyslu. Informují o tom BBC News a The Guardian.
Čína by letos mohla docílit svého cíle ekonomického růstu o 5 procent. Naznačují to nejnovější data Národního statistického úřadu, podle kterých v prvních třech letošních měsících vzrostlo HDP Číny o 4,5 procenta, uvedla televize BBC.
Loni přitom ekonomika Číny zrychlila jen o 3 procenta, přestože vláda stanovila cíl růstu na 5,5 procenta. Druhou největší ekonomiku světa však zpomalovaly pandemické restrikce zahrnující uzavření hranic a velkých průmyslových měst.
China economy rebounds after pandemic measures lifted https://t.co/0GYLmJxxnW
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 18, 2023
Čínské úřady ale loni politiku „nulového covidu“ opustily, což vedlo k oživení spotřeby domácností a výroby továren v zemi. Čínská ekonomika proto zrychlila nad očekávání analytiků, kteří odhadovali pro tohle období růst o 4 procenta, napsal list The Guardian.
Maloobchodní tržby v Číně vzrostly oproti minulému roku o 10,6 procenta a výroba v továrnách o 3,9 procenta. Svou roli v ekonomickém růstu sehrálo i oživení v leteckém průmyslu, ukázala data.
Překážky pro další ekonomické zrychlení
Jenom za minulý měsíc zaznamenaly letecké společnosti v Číně 45 milionů cest, což je ve srovnání s rokem 2022 trojnásobek. Analytici se však neshodují v dalším růstu čínské ekonomiky.
„Rychlost oživení překonala i naše relativně optimistická očekávání,“ prohlásil hlavní analytik čínské ekonomiky Capital Economics Julian Evans-Pritchard a dodal, že ekonomický růst Číny za celý rok by mohl dosáhnout až 6 procent.
„Vzhledem ke zotavující se důvěře spotřebitelů a zrychlujícímu růstu úvěrů stále existuje prostor pro další oživení (ekonomické) aktivity v nadcházejících měsících,“ pokračoval analytik.
Hlavní ekonom čínské bankovní společnosti Hang Seng Bank Dan Wang však upozornil na riziko klesající poptávky po výrobě a poklesu čínského exportu, neboť globální ekonomika po vypuknutí války na Ukrajině zpomaluje.