25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Čína navýší uprostřed stále horších vztahů s USA výdaje na obranu

Čína letos zvýší výdaje na armádu o více než 7 procent. Rozhodli o tom poslanci na Národním lidovém kongresu (NPC). Na něm by měli rovněž potvrdit i třetí funkční období čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který by v tom případě vládl dalších pět let. Informují o tom BBC News a France 24.

Čínští poslanci na NPC rozhodli o zvýšení výdajů na obranu asi o 7,2 procenta na odhadovaných 1,55 milionu jüanů, tedy asi 225 miliard dolarů. Jedná se sice o čtyřikrát menší rozpočet než v případě USA, ale nejrychlejší tempo růstu za poslední čtyři roky.

V posledním desetiletí rostly čínské výdaje na obranu asi o 10 procent, připomíná televize BBC News. K největšímu nárůstu došlo v roce 2014 o 12,2 procenta. Minulý rok zvýšila Čína výdaje na obranu o 7,1 procenta. Analytici uvádějí, že Čína utrácí více peněz oproti oficiálně oznámeným částkám.

Odcházející čínský premiér Li Kche-čchiang sdělil téměř třem tisícům poslanců, že snahy vnějších sil Čínu svázat eskalují. „Ozbrojené síly by plošně měly zintenzivnit výcvik a připravenost,“ prohlásil čínský politik.

Armáda podle něj musí věnovat více energie do výcviku v bojových podmínkách a posílit svou efektivitu ve všech směrech a oblastech, uvádí televize France 24.

Cíle ekonomického růstu

NPC je každoročním shromážděním lidových poslanců, kteří jednají v pekingském Paláci lidu zhruba týden. Na závěr zasedání jednou za deset let hlasují o velkých změnách ve vedení státu a vlády. Letos mají potvrdit třetí funkční období čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

V tom případě by čínský prezident vládl státu dalších pět let a po dobu pěti let zůstal šéfem čínské komunistické strany a armády. V posledních třech letech si prošla čínská hlava státu mnoha výzvami v čele s pandemií covidu-19.

Uzamčení států vedlo k prudkému zpomalení druhé největší světové ekonomiky, která loni zrychlila pouze o 3 procenta oproti stanovenému cíli 5,5 procenta. Čínská vláda schválila letošní cíle v podobě umírněnějšího ekonomického růstu o 5 procent.

V posledních měsících se zhoršily vztahy mezi USA a Čínou v důsledku války na Ukrajině a sestřelení špionážního balonu s několika dalšími podezřelými objekty. Američtí představitelé se navíc obávají, že Čína provede v následujících letech úder na Tchaj-wan.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.