Napětí mezi USA a Čínou roztříští světovou ekonomiku a naruší zahraniční investice. To nakonec může vést ke ztrátě 2 procent světového hrubého produktu (HDP). Ve středeční zprávě před tím varoval Mezinárodní měnový fond (MMF) a upozornili na to CNBC a The National.
Geopolitické napětí přimělo firmy a politiky diverzifikovat dodavatelské řetězce a výrobu přesunout do „důvěryhodných zemí“. Svou roli v tom sehrála v případě Číny i pandemie covidu-19, kvůli které americký gigant Apple přesouvá výrobu do Vietnamu a Indie.
MMF ve své nejnovější zprávě upozornil, že to povede k roztříštění přímých zahraničních investic, uvedla televize CNBC. Jako příklad zmínil čipovou válku mezi Amerikou a Čínou. K ní se přidalo i Nizozemsko a Japonsko.
IMF says U.S-China tensions could cost the world about 2% of its output https://t.co/qBa2EDUOfg
— CNBC (@CNBC) April 6, 2023
Tato „čipová koalice“ reguluje vývoz strojů podstatných k výrobě polovodičů ve snaze zabránit Pekingu využívat tuto pokrokovou technologii pro modernizaci armády. Washington se totiž obává čínské agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu v nadcházejících letech.
Peníze aktuálně proudí podle MMF do „geopoliticky blízkých zemí“, což může poškodit „méně rozvinuté trhy“. Rozvojové ekonomiky jsou přitom vůči posunu přímých zahraničních investic zranitelnější, neboť se více spoléhají na toky z „geopoliticky vzdálenějších zemí“.
Fragmentovaný svět, chudší svět
„Také by to mohlo zvýšit úrokové sazby u státních dluhopisů, snížit hodnotu aktiv bank a zvýšit náklady na jejich financování,“ cituje dále zprávu list The National. Narušení dodavatelských řetězců a trhů s komoditami podle ní může ovlivnit i inflaci.
Nové geopolitické aliance a přenastavené dodavatelské řetězce mohou mít přínosy pro národní bezpečnost. „Spřátelení se stávajícími partnery však často sníží diverzifikaci a učiní země zranitelnějšími vůči makroekonomickým šokům,“ stojí dále ve zprávě.
MMF pak varuje, že to může v dlouhodobém horizontu vést až k propadu světového HDP o 2 procenta. Ještě před rokem přitom organizace tvrdila, že diverzifikovanější globální dodavatelské řetězce by mohly pomoci zmírnit dopady těchto otřesů.
Nyní ekonomové MMF píší: „Fragmentovaný svět bude pravděpodobně chudší.“ A apelují na nutnost minimalizovat politickou nejistotu ve světě. Ta ovšem vzrostla po návštěvě tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen Spojených států.
Čínu pobouřilo její setkání s předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Zavázala se proto podniknout „rozhodné kroky“. Podle posledních informací byl nedaleko Tchaj-wanu zaznamenán pohyb čínských válečných lodí.