Raketová společnost Virgin Orbit Sira Richarda Bransona zkrachovala jen několik měsíců po velkém selhání mise. Odhalila, že definitivně končí po prodeji aktiv za 36,4 milionu dolarů. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Zpráva přichází týdny poté, co firma pozastavila provoz, aby se pokusila ozdravit své finance. Ve snaze přežít prodávala vlastní majetek, včetně přestavěného tryskáče Cosmic Girl a většiny svého ústředí v Kalifornii.
Sir Richard Branson's rocket firm Virgin Orbit permanently ceases operations https://t.co/PBhFCSAItN
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 24, 2023
Virgin Orbit v prohlášení, v němž děkuje svým zaměstnancům, investorům a dalším zúčastněným stranám, uvedla, že prodá svá aktiva celkem čtyřem vítězným uchazečům a ukončí činnost.
„Celkové výnosy byly stanoveny přísnou a konkurenční aukcí, která maximalizuje hodnotu majetku a minimalizuje zbývající dobu restrukturalizace společnosti,“ stojí v prohlášení. „Odkaz Virgin Orbit ve vesmírném průmyslu zůstane navždy v paměti.“
Selhání mise
V lednu její vůbec první satelitní mise ve Spojeném království dosáhla vesmíru, ale nedosáhla své cílové oběžné dráhy. Mise byla považována za milník pro britský vesmírný průzkum.
Doufalo se, že start nazvaný Start Me Up po hitu Rolling Stones v roce 1981 promění zemi v globálního hráče – od výroby satelitů po stavbu raket a vytváření nových kosmodromů. Ale raketa měla problém s palivovým filtrem, který spustil dominový efekt. Raketa selhala, důvěra ve Virgin Orbit byla ztracena a sen Sira Richarda se začal hroutit.
O dva měsíce později společnost „pozastavila všechny operace“ ve zjevné snaze podpořit své finance. Téměř všichni zaměstnanci byli propuštěni.
Prodán byl i Boeing pro vynášení satelitů
Začátkem tohoto měsíce Sir Richard Branson řekl BBC, že během pandemie osobně ztratil přibližně 1,5 miliardy liber poté, co jeho letecké společnosti a podniky pro volný čas zasáhly lockdowny. „Byly doby, kdy jsem si myslel, že přijdeme o všechno,“ řekl. Podařilo se mu však udržet si status miliardáře – podle nejnovějšího seznamu bohatých listu Sunday Times má čisté jmění 2,4 miliardy liber.
Když se ukázalo, že společnost Virgin Orbit není schopna zajistit dlouhodobé financování, požádala začátkem minulého měsíce o ochranu před bankrotem v USA podle kapitoly 11. Konkurenční start-up Rocket Lab koupil většinu ústředí Virgin Orbit v Kalifornii a také další aktiva.
Hlavní výrobní závod zkrachovalé raketové společnosti získal podle soudního spisu za 16 milionů dolarů během pondělní aukce, uvádí agentura Reuters. Letadlo společnosti Boeing 747, které bylo přestavěno na pomoc při vynášení satelitů, bylo také prodáno. Celkem prodej aktiv vynesl 36,4 milionu USD (29,4 milionu GBP).
Společnost Virgin Orbit, která byla založena v roce 2017, nikdy nevytvářela zisk jako veřejná obchodní společnost.