25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

USA ujišťují OPEC, že cenový strop na ruskou ropu se dalších zemí nedotkne

Nové kroky od zemí G7 k omezení prodeje ruské ropy, zastropování cen, se nebudou vztahovat na producenty OPEC. Jejich plány na snížení produkce totiž popudily spotřebitelské země. Agentuře Reuters to řekl úředník ministerstva financí Spojených států.

Washington komunikoval se zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby je ujistil o svých plánech. Od začátku trval na tom, že strop nebude cílit na jiné producenty ropy než Rusko, dodal úředník, který si nepřál být jmenován.

Napětí mezi spotřebitelskými zeměmi a producenty ropy vzniklo kvůli těžební politice. Stupňuje se zejména mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií, největším vývozcem ropy a de facto vůdcem OPEC od posledního zasedání OPEC+. Na něm se skupina rozhodla snížit těžební cíle o 2 miliony barelů denně. A to navzdory intenzivnímu lobování ze strany Spojených států za odložení jakéhokoli snížení produkce v době, kdy hrozí globální recese, uvádí server Oilprice.

Spojené státy tvrdí, že snížení produkce zvýší ceny, což by znamenalo další příjmy pro Rusko. Zdroje agentury Reuters sdělily, že hněv OPEC ohledně plánu cenového stropu byl jedním z důvodů jeho rozhodnutí snížit těžbu.

Saúdská Arábie odmítá podporu Moskvy

OPEC+, který seskupuje producentský blok se spojenci včetně Ruska, minulý týden oznámil, že sníží těžbu, aby vyrovnal trhy a zmírnil volatilitu.

Saúdská Arábie uvedla, že skutečné snížení bude pravděpodobně kolem 1 milionu barelů denně, protože několik členů OPEC má potíže se splněním svých stávajících těžebních cílů.

Bílý dům uvedl, že analýza Spojených států ukázala, že snížení mohlo počkat do příštího zasedání OPEC po listopadových amerických volbách. Představitelé OPEC ale při jednáních se Spojenými státy tento krok nespojili s cenovým stropem na ruskou ropu, řekl minulý týden náměstek ministra financí USA Wally Adeyemo.

USA minulý týden uvedly, že snížení produkce by zvýšilo příjmy Ruska. Zároveň naznačily, že jej z politických důvodů navrhla Saúdská Arábie. Ta však popřela, že by podporovala Moskvu v její invazi na Ukrajinu.

Cenový strop kvůli financování války na Ukrajině

Cenový strop platný k 5. prosinci byl navržen speciálně pro řešení ruské invaze na Ukrajinu. Nebude přenesen na jiné výrobce, dodal úředník ministerstva financí Spojených států.

Seskupení spotřebitelských zemí Mezinárodní energetické agentury se sídlem v Paříži minulý týden uvedlo, že snížení OPEC+ vyhnalo ceny nahoru. Mohlo by tak dostat globální ekonomiku do recese.

Skupina G7 by ráda připravila Moskvu o příjmy z ropy, kterými stát financuje válku na Ukrajině. Snaží se ale vyhnout globálnímu dodavatelskému šoku, který by mohl zvýšit ceny a zasáhnout jejich vlastní občany, protože se prohlubují obavy z globální recese.

G7 souhlasila s cenovým stropem v září, EU se dohodla v říjnu. Podrobnosti o cenovém stropu je ještě třeba vyjasnit. G7 vyzvala všechny země, aby poskytly své příspěvky k návrhu cenového stropu. Snaží se vytvořit „širokou koalici s cílem maximalizovat efektivitu a naléhat na všechny země, které se stále snaží dovážet ruskou ropu a ropné produkty a zavázat se tak činit pouze za ceny na úrovni cenového stropu nebo pod ním.“

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.