Nedávné rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa uvalit rozsáhlá cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny může podle odborníků výrazně zvýšit ceny potravin a léků.
Kromě možného zdražení řady běžných potravin, jako jsou obiloviny, maso či mléčné výrobky, by se nová opatření mohla projevit také v nákladech na generické léky. Spotřebitelé i maloobchodníci se tak obávají rostoucích finančních tlaků, které by mohly dále prohloubit problémy mnoha domácností.
Zvyšování cen potravin a obavy zemědělství
Spojené státy plánují podle Fox News uvalit 25procentní clo na kanadské a 10procentní clo na čínské zboží. Cílem je omezit nelegální imigraci a obchod s drogami, dopady se však mohou projevit v celé ekonomice. Podle Kelly Beatonové, hlavní obsahové ředitelky The Food Institute, povede clo ke zdražení některých potravin, například mexických avokád či mexického piva Modelo a Corona, ale i kanadského javorového sirupu nebo kanadského obilí.
Významným dovozem pro Spojené státy právě z Kanady je maso a mléčné výrobky, a proto se předpokládá zdražení hovězího a vepřového masa. Beatonová zdůrazňuje, že USA ročně dovezou z Kanady zemědělské produkty v hodnotě přesahující 37 miliard dolarů. Profesor Sylvain Charlebois z Agri-Food Analytics Lab upozorňuje, že jakékoli dodatečné náklady se mohou promítnout do konečných cen pro americké spotřebitele. Situace by tak mohla vést k růstu inflace potravin v USA.
Trump just announced that his tariffs will cause “pain” for the American middle class but it’s okay because it will be “worth the price that must be paid.” pic.twitter.com/mayzwjP5a7
— No Lie with Brian Tyler Cohen (@NoLieWithBTC) February 2, 2025
Ohrožené dodávky a vyšší ceny léků
Kromě potravin by cla mohla ovlivnit také trh s generickými léky. Dr. Aaron Kesselheim z Harvard Medical School varuje, že téměř polovina generických léčiv užívaných v USA se vyrábí v zahraničí. Přičemž až 80 procent účinných farmaceutických látek pochází ze zemí mimo USA, včetně Číny. Po zavedení cel se proto dá očekávat zvýšení cen léků i riziko narušení plynulosti dodávek.
Prezident Asociace pro dostupná léčiva John Murphy III apeluje na americkou administrativu, aby cla přehodnotila. Podle něj se globální dodavatelský řetězec s léky již nyní potýká s tlakem a nemůže nést další finanční zátěž. Obavy vyjadřuje také Rena Contiová z Bostonské univerzity – menší nemocnice a lékárny by se mohly ocitnout v nevýhodě, pokud by se kvůli obavám z nedostatku začalo ve velkém nakupovat do zásoby.
Důsledky pro spotřebitele
Uvalení cel může americké domácnosti zasáhnout zejména u potravin a léčiv, které tvoří nezanedbatelnou část rodinných výdajů. Zvýšené ceny těchto základních potřeb by mohly dopadnout nejvíce na rodiny s nižšími příjmy, jež už nyní čelí rostoucím nákladům na živobytí. Případné zdražování a riziko nedostatku některých léků nebo potravin tak vyvolává obavy mezi experty i širokou veřejností, která se obává dalšího prohloubení finančních problémů.