Po týdnech online dražení se ve čtvrtek ve známé aukční síni Christie’s poprvé v historii prodalo digitální umění. Autor koláže přezdívaný Beeple si tím vydělal téměř 70 milionů amerických dolarů a stal se jedním ze třech nejhodnotnějších žijících umělců na světě. Uvedla to agentura Reuters. Jeho obraz obsahuje prvních 5 tisíc fotek či kreseb ze souboru, který tvořil každý den od roku 2007. Žádná z nich neexistuje ve fyzické podobě.
Boom kolem digitálního umění odstartoval ve chvíli, kdy vznikl způsob, jak ověřit jeho autenticitu. Jinak by se fotografie, videa či kresby mohly na internetu do nekonečna kopírovat. Proto se nyní označuje jako takzvaná Non-Fungible Token (NFT), v překladu „nezaměnitelná známka“. Spolu s moderní technologií blockchain zajistí potvrzení originálu díla a sledování transakce i „pohybu“ umění po internetu. Prodejem tohoto digitálního umění se tak ve čtvrtek Mike Winkelmann, známý jako Beeple, vyhoupl na žebříček nejžádanějších umělců.
Devětatřicetiletý grafický designer v minulosti spolupracoval se společnostmi jako Apple či Space-X, vytvářel ale také vizuály pro Katy Perry, Justina Biebera, One Direction, Nicki Minaj či Eminema. Ve své tvorbě se zaměřuje především na technologie, bohatství a americkou politiku. Minulý měsíc také za 6,6 milionů dolarů prodal desetisekundové video, na němž je zobrazený padlý Donald Trump.
„Opravdu si myslím, že tahle událost bude vnímána jako další kapitola historie umění,“ okomentoval pak podle Reuters Beeple aukci.
U digitálního umění to nekončí. Koupit si můžete kousek digitálního pozemku, album i první tweet
Podle agentury AFP mělo dražbu živě sledovat přibližně 22 milionů diváků. Přes devadesát procent z třiatřiceti aktivních dražitelů však bylo v aukční síni poprvé. Jednalo se především o bohaté obchodníky s kryptoměnami z Ameriky, Evropy i Asie. Ti měli šanci o obraz usilovat od 25. února, kdy on-line aukce odstartovala na 100 dolarech. Do digitálního umění investují stejným způsobem jako u toho fyzického. Při jeho každém dalším prodeji ale z daného zisku půjde 10 procent také autorovi.
Pod NFT patří ale také peněženky kryptoměn, kousky virtuální země, hudební alba, sportovní sběratelské předměty, ale také tweety. Prodej toho vůbec prvního na světě oznámil nedávno jeho autor a zároveň zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Jeho cena se zatím pohybuje okolo 2,5 milionů dolarů. Pozdvižení vyvolal také prodej on-line Banksyho obrazu za 380 tisíc dolarů. Ten originální a tudíž fyzický totiž podle BBC původní majitelé spálili.
Oblíbenost obchodování s NFT podle Beeple roste také kvůli stávající pandemii, protože se lidé více pohybují v digitálním prostředí. Varuje ale proto, že až trend okolo digitálních „známek“ klesne, může mnoho z nich zůstat bezcennými. Někteří kritici zase poukazují na environmentální dopad nové módy. Technologie blockchain, využívaná také pro ověření a uložení plateb s kryptoměnami, totiž vyžaduje velkou spotřebu energie. Není také dosud jasné, jak přesně by se digitální díla měla danit či pojišťovat.