Společnost Apple se před soudem potká s firmou Epic Games, tvůrcem slavné hry Fortnite. V pondělí začne třítýdenní proces, který může rozhodnout o budoucnosti mobilních aplikací. Epic Games totiž viní Apple ze zneužití monopolu, kvůli poplatku účtovanému vývojářům za možnost umístit svou aplikaci na AppStore. Když se „utlačující“ pravidla snažili programátoři obejít, vyhodil Apple jejich hru ze svého virtuálního obchodu. Informovalo o tom například BBC.
Protože nebyla firma Epic Games s pravidly AppStore spokojená, rozhodla se je minulé léto obejít. Tím, že do své aplikace Fornite nainstalovala vlastní možnost plateb, které obcházely Apple, vydělala si víc peněz. Většina aplikací totiž musí technologickému gigantovi platit až 30procentní poplatek za to, že platformu využívají. Stržený je při zakoupení aplikace novým uživatelem. Jenže společnost Apple si nenechala takové porušení předpisů líbit a Epic Games vstup na App Store zakázala. Jejich aplikaci tak přes něj už není možné stáhnout, ani updatovat.
Vypadalo to ale, že na přesně takový krok vývojáři čekali. Obratem totiž společnost Apple zažalovali a své rozhodnutí ještě zdůraznili předem připraveným videem. V něm přirovnávají poplatky v AppStore ke známému románu George Orwella 1984. Svá obvinění zakládají na porušení anti-monopolního zákonu.
Ve Spojených státech amerických není ilegální monopol mít, podnikatelé ho ale nemohou používat proti narušení volné soutěže. Apple, ale také například Google, pak dle Epic Games vývojáře zneužívají. Podobná obvinění v minulosti uvedly také aplikace jako Spotify, Match či Tile. Na telefonech Android sice můžou programátoři Google Play obejít, tímto způsobem si však hru stejně dostatek uživatelů nestáhne.
Epic Games nejde jen o vyšší výdělek. Rozsudek sporu s Apple může změnit fungování telefonů
Společnost Apple se však proti stížnostem ohrazuje. Dle nich totiž AppStore vynalezla, a tak si s ním jako soukromá organizace může „dělat, co chce“. Zároveň upozorňuje, že poplatek 30 procent používají i jiné firmy jako Microsoft, Steam, PlayStation, Xbox či Nintendo. Jde tak dle ní o standardní vstup na pole gamingu.
Také dodává, že okolo 80 procent vývojářů na AppStoru nic neplatí, právě proto, aby byl umožněn vstup také menším značkám. „Nemyslím si, že je Apple v dobré pozici. Risk je poměrně vysoký, protože pokud prohraje, změnilo by to celý obchodní systém AppStoru,“ zhodnotil pro BBC technologický bloger John Gruber.
Pokud by technologický gigant spor prohrál, musel by se vzdát vlády nad distribucí aplikací. Telefony by pak mohly fungovat jako dnešní počítače a uživatelé by si na ně aplikace mohli volně stahovat. Jedná se tak o zásadnější otázku, zda by měly být současné smartphony volně přístupné jako tradiční počítače. Nebo zda by je i nadále měly řídit firmy jako Google a Apple. Z toho důvodu se soudu zúčastní také zástupci Facebooku a Microsoftu.
Svědčit bude poprvé také šéf Apple Tim Cook. Soud pak symbolicky proběhne po pátečním rozhodnutí Evropské unie, oznamující, že stejná firma porušila její antimonopolní pravidla. Podobně byl Apple minulý měsíc sankcionován Ruskem, vlastní investigaci provádí také Velká Británie.