Britský premiér Boris Johnson a jeho australský protějšek Scott Morrison kývli na hlubší obchodní spolupráci. Pro obě země bude znamenat především zvedání tarifů a cel na výrobky jako víno, hovězí, jehněčí, ale také třeba léky. Navazování dalších vztahů s Austrálií se však nelíbí některým farmářům, kteří se bojí přílivu levnějších konkurenčních výrobků na britský trh. Uvedl to server BBC.
I když se na podmínkách obchodní dohody shodli premiéři Austrálie a Velké Británie už při pondělní večeři v Downing Street, novinářům ji oficiálně oznámili v úterý dopoledne. Oběma zemím přinese dohoda o volném trhu levnější výrobky. Položí ale také základ pro prohlubování integrace, která by jednou mohla vést i k uvolnění omezení na víza nebo profesionální certifikáty. Jedná se zároveň o první dohodu s jinou zemí, kterou Velká Británie uzavřela po Brexitu. Všechny předchozí totiž navazovaly na ty uzavřené ještě pod Evropskou Unií.
Dohoda by měla umožnit farmářům a dalším producentům potravin snadnější přístup na trh druhé země. Symbolicky proto podle britských médií povečeřel britský a australský premiér uzeného skotského lososa a velšské jehněčí, které zapili australským vínem. Ozývají se však hlasy britských farmářů, především právě z Walesu a Skotska, kterým se dojednaný obchod nelíbí. „Ujistíme se, aby veškeré smlouvy pro britské farmáře zajistily jen výhody,“ uvedla na obranu britská obchodní tajemnice Liz Truss. Importy do Austrálie zahrnují také auta, léky nebo alkohol. Do Británie se kromě masa a vína dováží také kovy a stroje.
Britští farmáři se děsí levnější konkurence. Vláda však slibuje ochranu
Farmáři se bojí především přílivu levných výrobků z Austrálie. Například tamní hovězí je totiž oproti Británii produkováno za výrazně vyšší produkce. Britům se rovněž nelíbí, že nejsou australské výrobky vyráběny za stejných standardů jako v jejich zemi. Na rozdíl od nich totiž Australané stále využívají hormony na rychlejší růst dobytku, pesticidy nebo příkrmy, které jsou v Británii zakázané. Vláda však slibuje, že by trh řádně ochránila a uvolnění obchodu by zaváděla postupně.
„Dohoda je výhrou pro pracovní místa, business i volný trh a ukazuje, co mohou dvě liberální demokracie dokázat, pokud se rozhodnou spolupracovat,“ popsala spolupráci mluvčí britské vlády. Tu by měly obě země dopracovat do listopadu a oficiálně ji zahájit v červenci příštího roku. Analytici ale poukazují, že reálný dopad smlouvy bude poměrně zanedbatelný. Významnější by byla například obdobná dohoda se Spojenými státy americkými, která zatím zůstává v nedohlednu. Dohodu o volném trhu pak podepsala Velká Británie loni v říjnu s Japonskem. Ta ale stavěla už na předchozích závazcích.