Členské státy ekonomického uskupení Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) v úterý odvolaly plánovanou schůzku. V návaznosti na neshody mezi Saudskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty se totiž neshodly na podobě zvýšení produkce ropy. Uvedl to server CNN.
Vývoz ropy snížily státy kvůli světové pandemii, se zotavováním ekonomiky ale poptávka po ní opět stoupá. Kvůli současné nízké nabídce pak její cena roste, v úterý dosáhla rekordně vysoké hodnoty od roku 2018.
Cena surové ropy Brent za barel stoupla v úterý nad 77 dolarů, čímž dosáhla nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Na vině je zrušená pondělní schůzka ekonomické organizace OPEC a jejích partnerů Mexika a Ruska. Členské státy na ní měly pokračovat v debatě z minulého týdne ohledně zvyšování produkce ropy po omezeních, která loni zavedly kvůli stagnující ekonomice.
V současnosti se však s očkováním proti koronaviru pandemická situace zlepšuje, a tak poptávka po ropě s častějším cestováním a manufakturní výrobou opět roste. Především vlády Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE) se však neshodnou na tom, jakým způsobem by se měly exporty navýšit.
Kvůli vysoké poptávce a malé nabídce tak cena ropy čím dál více roste. V současnosti není stále jasné, jak se členské státy OPEC rozhodnou, jelikož nové datum schůzky nestanovily. „Nemůžeme dohodu rozšířit, nebo pracovat na nové, pod stejnými podmínkami jako posledně,“ uvedl ministr energetiky SAE Suhail Al Mazrouei s tím, že současná podoba pravidel není férová. Podle něj mají totiž ostatní státy na rozdíl od SAE vyšší úroveň produkce a mohou proto více prodávat.
Cena ropy závisí na sporech mezi Saudskou Arábií a SAE
Původně se totiž členské státy dohodly na tom, že od srpna do prosince postupně navýší současnou produkci ropy o 2 miliony barelů za den. Zároveň se však neshodly na tom, do jakého termínu zachovají stávající limity exportu zavedené kvůli vypuknutí světové pandemie. Například Saudská Arábie a Rusko je chtěly zrušit na konci roku 2022, SAE je však plánovala odstranit v dubnu příštího roku. Napětí mezi Saudskou Arábií a SAE poslední dobou roste, i když byly země vždy blízkými spojenci. Někteří analytici však nyní odhadují i odchod SAE z kartelu.
„Stále nemáme žádné rozhodnutí ohledně srpna, diskuze bude proto pokračovat. Ale trh ropu nyní opravdu potřebuje,“ sdělil Reuters zdroj blízký rozhovorům OPEC+. Organizace loni kvůli pandemii rozhodla o omezení světové ropné produkce přibližně o 10 procent. Pokud jde o spory mezi členskými státy, řeší je země většinou interně a veřejně je nezveřejňují. Současné neshody jsou však výjimkou, jelikož o nich politici promluvili v médiích. Rozhodnutí OPEC+ musí být jednomyslné.