Aby mohla Severní Korea pokračovat v rozvoji na poli obrany, zemědělství a stavebnictví, musí se příští rok připravit na „hodně velké úsilí“. Ve středu to uvedl severokorejský vůdce Kim Čong-un na schůzce hlavní komise vládnoucí dělnické strany. Dále prohlásil, že i když jeho země stále čelí ekonomickým problémům, podařilo se vládě dodržet pětiletý ekonomický plán. Informoval o tom server Al Jazeera a Reuters.
Vůdce Severní Koreji Kim Čong-un na středeční schůzce vládnoucí dělnické strany uvedl, že zemi čeká v dalším roce „hodně velké úsilí“. Potřeba je proto, aby se stát dokázal vypořádat s hlubokou ekonomickou krizí. Zajistit tím chce vůdce pokračování rozvoje především v odvětví zemědělství, stavebnictví a obrany. Na schůzce měl však uvést, že přes přetrvávající problémy se podařilo implementovat cíle stanovené v pětiletém ekonomickém plánu.
„Je velmi povzbuzující, že se podařilo zahájit pozitivní změny ve sférách zahrnujících politiku, ekonomiku, kulturu i národní obranu. Důkazem je stabilní management státní ekonomiky a velké úspěchy v odvětví zemědělství a stavebnictví,“ měl k prohlášení uvést Kim. „Příští rok bude velmi důležitý, proto bychom měli vzít v potaz, že bude vyžadovat hodně boje, stejně jako rok letošní,“ dodal podle serveru Al Jazeera.
Média začínají informovat o tom, že by se měla Severní Korea od začátku pandemie začít více otevírat zahraničnímu obchodu. Organizace spojených národů (OSN) však přesto varovala, že země nadále trpí nedostatkem jídla a elektřiny.
Krizovou vnitropolitickou situaci zhoršují například sankce uvalené na Severní Koreu ostatními státy kvůli pokračujícím zkouškám jaderných zbraní. Nepomáhají ale ani přírodní katastrofy a stávající světová pandemie.
Kvůli ekonomické deprivaci a pandemii se Severní Korea otevírá obchodu
Severní Korea sice zatím nedoložila ani jeden případ koronaviru, uzavřela však minulý rok hranice a rozhodla o restrikcích na cestování uvnitř země. Taková rozhodnutí tedy napovídají tomu, že s koronavirem musí bojovat i tamní politici. Země navíc čelí vážné ekonomické deprivaci.
Na začátku listopadu se v médiích objevily zprávy, že z toho důvodu Severní Korea zahájila rozhovory s Čínou a Ruskem o obnovení vlakových spojů. Za poslední měsíce měla také izolovaná země obdržet několik dodávek nouzových zásob. Podle čínských celních údajů se navíc za září obchod mezi Čínou a Severní Koreou zdvojnásobil.
Světová zdravotnická organizace rovněž v říjnu oznámila, že obnovila dodávky zdravotnických pomůcek směřující do Severní Koreji. Letos totiž severokorejský vůdce odmítl nabídku asi tří milionů dávek vakcíny Sinovac vyráběné v Číně. Jak přesně tamní situace vypadá je však nadále obtížné určit, jelikož má režim veškeré citlivé informace přísně pod kontrolou.