Čínský premiér v projevu vyzval nejbohatší provincie, aby podpořily růst ekonomiky v zemi. Ta ve druhém čtvrtletí zpomalila kvůli čínské pandemické politice „nulového covidu“. Přestože se Čína ocitá v ekonomickém zpomalování, od radikální snahy vir eliminovat neustupuje, uvádějí servery BBC News a AL Jazeera.
Čínský premiér Li Kche-čchiang vyzval prostřednictvím videohovoru nejbohatší provincie země, aby poskytly podporu v rámci snahy stimulovat zpomalující ekonomiku v zemi. „Musí být posílen pocit naléhavosti, aby upevnil základ pro hospodářské oživení,“ řekl premiér.
Před představiteli šesti hlavních provincií tvořících asi 40 procent ekonomického výkonu Číny uvedl, že v červenci se ekonomika v zemi zotavovala, ale zaznamenala „malé výkyvy“, uvedla stanice BBC. Také řekl, že vláda učiní další opatření pro zvýšení spotřeby a rozšíření efektivních investic.
China urges push to boost sluggish economy https://t.co/X2OXzI3ZQL
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 17, 2022
Spotřeba a výkon ekonomiky v Číně, která se ve druhém čtvrtletí těsně vyhnula propadu, v červenci nečekaně zpomalily. Čínská centrální banka kvůli tomu musela snížit sazbu pro jednotné půjčky (MLF) z 2,85 procenta na 2,75 procenta.
Hrubý domácí produkt (HDP) v Číně se tři měsíce do konce června propadl oproti předchozímu čtvrtletí o 2,6 procenta. V meziročním srovnání vzrostl jen o 0,4 procenta, což bylo pod očekávání analytiků.
Ekonomický lockdown
Podle pondělních informací Národního statistického úřadu vzrostl v červenci v Číně prodej zboží oproti minulému roku o 2,7 procenta a průmyslová výroba o 3,8 procenta, napsal server AL Jazeera. Nezaměstnanost mezi mladými lidmi v červenci dosáhla 19,9 procenta.
Těžké časy zažívá čínský sektor nemovitostí. Investice do nemovitostí se minulý měsíc propadly o 12,3 procenta, což je nejrychlejší tempo poklesu v tomto roce.
China’s #Economy slows as ‘zero COVID’ drags down sales, industry
— Julio Marchi © Speaks Out (@MrMarchi) August 15, 2022
— News, Social Impact | The Perfect Enemy: https://t.co/1wHglXqzHv. pic.twitter.com/s8cQqTBJeD
Čína doplácí na politiku „nulového covidu“, která přerušila dodavatelské řetězce, zastavila průmysl a vedla k nedostatku potravin, léků a nárůstu rabování v Šanghaji. Blokáda rovněž vedla k zavření mnoha podniků, jako jsou restaurace či noční bary.
Období ekonomického propadu odpovídá částečnému či úplnému lockdownu v Šanghaji. Přitom se nezdá, že druhá největší ekonomika světa od tvrdé snahy kompletně eliminovat vir, která se jeví spíše jako lockdown ekonomiky, neustupuje.