Více
  15.5 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Čínský premiér vyzval nejbohatší provincie k podpoře ekonomického růstu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínský premiér v projevu vyzval nejbohatší provincie, aby podpořily růst ekonomiky v zemi. Ta ve druhém čtvrtletí zpomalila kvůli čínské pandemické politice „nulového covidu“. Přestože se Čína ocitá v ekonomickém zpomalování, od radikální snahy vir eliminovat neustupuje, uvádějí servery BBC News a AL Jazeera.

  Čínský premiér Li Kche-čchiang vyzval prostřednictvím videohovoru nejbohatší provincie země, aby poskytly podporu v rámci snahy stimulovat zpomalující ekonomiku v zemi. „Musí být posílen pocit naléhavosti, aby upevnil základ pro hospodářské oživení,“ řekl premiér.

  Před představiteli šesti hlavních provincií tvořících asi 40 procent ekonomického výkonu Číny uvedl, že v červenci se ekonomika v zemi zotavovala, ale zaznamenala „malé výkyvy“, uvedla stanice BBC. Také řekl, že vláda učiní další opatření pro zvýšení spotřeby a rozšíření efektivních investic.

  Spotřeba a výkon ekonomiky v Číně, která se ve druhém čtvrtletí těsně vyhnula propadu, v červenci nečekaně zpomalily. Čínská centrální banka kvůli tomu musela snížit sazbu pro jednotné půjčky (MLF) z 2,85 procenta na 2,75 procenta.

  Hrubý domácí produkt (HDP) v Číně se tři měsíce do konce června propadl oproti předchozímu čtvrtletí o 2,6 procenta. V meziročním srovnání vzrostl jen o 0,4 procenta, což bylo pod očekávání analytiků.

  Ekonomický lockdown

  Podle pondělních informací Národního statistického úřadu vzrostl v červenci v Číně prodej zboží oproti minulému roku o 2,7 procenta a průmyslová výroba o 3,8 procenta, napsal server AL Jazeera. Nezaměstnanost mezi mladými lidmi v červenci dosáhla 19,9 procenta.

  Těžké časy zažívá čínský sektor nemovitostí. Investice do nemovitostí se minulý měsíc propadly o 12,3 procenta, což je nejrychlejší tempo poklesu v tomto roce.

  Čína doplácí na politiku „nulového covidu“, která přerušila dodavatelské řetězce, zastavila průmysl a vedla k nedostatku potravin, léků a nárůstu rabování v Šanghaji. Blokáda rovněž vedla k zavření mnoha podniků, jako jsou restaurace či noční bary.

  Období ekonomického propadu odpovídá částečnému či úplnému lockdownu v Šanghaji. Přitom se nezdá, že druhá největší ekonomika světa od tvrdé snahy kompletně eliminovat vir, která se jeví spíše jako lockdown ekonomiky, neustupuje.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama