Zásobníky plynu v Evropě jsou téměř plné a letošní zimu s nějakými těmi modřinami zvládneme, řekl podle CNBC výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro Energii (IEA) Fatih Birol. Rok 2023 však podle něj může být náročnější. Jak připravit zásoby plynu na příští rok by měly evropské státy řešit již dnes.
„Byl bych raději, kdyby evropské země reagovaly na naše doporučení mnohem hbitěji, mnohem…rychleji,“ řekl podle CNBC Birol novinářům po zasedání hospodářské rady Finska a dodal, že zásobníky plynu jsou téměř z 90 procent naplněny.
„Ale to, kde se nacházíme, není špatné. Očekávám, že pokud nedojde k nějakým překvapením, politickým a technickým překvapením, a pokud bude normální zima, Evropa ji může prožít tu a tam s nějakými modřinami,“ myslí si Birot.
IEA chief Fatih Birol in warning over European gas storage https://t.co/MjeRyMUU74
— IHSG Journal (@aldotjahjadi8) October 6, 2022
Zlom bodu podle Birola nastane v únoru a březnu. Úroveň zásob plynu klesne na 25 až 30 procent. Otázkou tedy podle jeho slov je, jak znovu zásobníky z těchto nízkých hodnot zaplnit opět na 80 až 90 procent.
„Tentokrát nám pomohlo, že jsme v posledních několika měsících stále dováželi nějaký plyn z Ruska,“ vysvětloval Birol. Rusko minulý rok platilo podle Eurostatu za největšího dodavatele zemního plynu do Evropy.
Musíme to řešit již dnes
Export této komodity ovšem kvůli válce na Ukrajině podle IEA zaznamenal významný propad.
„Navzdory dostupným výrobním a přepravím kapacitám Rusko od začátku roku 2022 snížilo své dodávky plynu do Evropské unie téměř o 50 procent,“ uvedla IEA ve své zprávě, podle níž nelze vyloučit ani úplné zastavení dodávek plynu do Evropy.
Birol dodává, že nás příští rok čeká pár těžkých měsíců. „Letošní zima je náročná, ale příští zima může být také,“ řekl a upozornil, že situaci by měly evropské státy začít řešit již dnes.
Dánská společnost Ørsted oznámila obnovení tří elektráren na fosilní paliva a uhlí. Nařídila jí to dánská vláda kvůli obavám z nedostatku elektřiny.
„Aby byla zajištěna bezpečnost dodávek elektřiny, dánské úřady nám nařídily, abychom obnovili provoz v některých našich ropných a uhelných elektrárnách,“ cituje CNBC generálního ředitele Ørsted Madse Nippera.
K podobnému kroku se uchýlil německý gigant RWE.