Více
  22.1 C
  Czech
  Středa, 6 července, 2022

  Čínský export od dubna zpomaluje. Důvodem jsou tvrdá pandemická opatření

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Růst čínského exportu v měsíci duben zpomalil, zatímco import zůstal na stejné úrovni. Tvrdá pandemická opatření totiž zastavila tovární výrobu, narušila dodavatelské řetězce a vyvolala kolaps domácí poptávky. Rizika růstu cen v zemi pak zvyšuje stále trvající konflikt na Ukrajině. Celostátní úroveň nezaměstnanosti v Číně dosahuje dvouletého maxima. Podle analytiků zemi, která hodlá pokračovat ve své politice „nulového covidu“ hrozí recese, píše se na CNCB a Reuters. 

  Export v Číně za měsíc dubem oproti minulému roku stejného měsíce vzrostl o 3,9 procenta, uvádí stanice CNBC. Výsledek mírně překonal odhady analytiků v podobě nárůstu o 3,2 procenta. 

  Jedná se však o nejpomalejší růst od června 2020. V letošním březnu přitom export v zemi vykázal nárůst o 14,7 procenta. 

  Agentura Reuters píše, že import se meziročně v podstatě nezměnil. Oproti březnu nepatrně vzrostl o 0,1 procenta. 

  Čína v dubnu vykázala v obchodní bilanci přebytek 51,12 miliardy dolarů. Analytici odhadovali přebytek 50,65 miliard dolarů.

  Peking se v Číně usilovně snaží eliminovat nemoc covid-19. Tvrdá opatření, která v místních vyvolávají frustraci, vyřadila z provozu dálnice, přístavy, výrobní závody a omezila průmysl v desítkách měst, včetně Šanghaje

  Mnozí obyvatelé hlavního finančního centra Číny nesmějí vycházet ze svých domovů, nedostanou se tak ani do práce. 

  Politika nulového covidu se nevyplatila 

  Zlepšení situace v budoucnu podle analytiků nejsou na stole. Rizika špatné ekonomické situace v zemi přináší také stále probíhající válka na Ukrajině, trvale dlouhodobá nízká spotřeba a špatné výsledky na trhu s nemovitostmi. 

  Čínu navíc trápí dvouleté maximum nezaměstnanosti. Mnozí analytici varují před pravděpodobnou recesí. Čínští představitelé však minulý týden prohlásili, že své politiky „nulového covidu” se budou držet i nadále. 

  Vzbudili proto další obavy z hospodářských špatných výsledků v nadcházejících měsících. 

  Drakonická opatření v Číně přitom proti vysoce nakažlivé koronavirové variantě omikron nejsou dostačující. Přístup Číny místo eliminace covid-19 poškozuje zemi samotnou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama