18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Americký kandidát do čela Světové banky, Ajay Banga, získává větší podporu

Tři laureáti Nobelovy ceny a desítky vůdců občanské společnosti, boje proti klimatickým změnám a filantropie ve čtvrtek podpořili kandidáta amerického prezidenta Joea Bidena do čela Světové banky. Je jím bývalý generální ředitel Mastercard Ajay Banga. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.

Joseph Stiglitz, který získal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 2001, prezidentka New America Foundation Anne-Marie Slaughter a Fred Krupp, prezident Environmental Defense Fund, byli mezi 53 lidmi, kteří podepsali prohlášení na podporu Banga.

„Ajay Banga má vzácnou kombinaci vůdcovství. Má na kontě úspěšné aliance ve veřejném, soukromém a sociálním sektoru a zkušenosti s prací v rozvojových zemích,“ napsali. „Je to ta správná osoba, která má v této kritické chvíli vést Světovou banku.“

Prohlášení podle agentury Reuters odráží rostoucí dynamiku kandidatury Banga, indického občana USA. Získal podporu z Indie, Keni, Ghany a Bangladéše. Má také pozitivní hodnocení z Francie a Německa ze schůzky finančních úředníků skupiny 20 minulý měsíc.

Nominace od amerického prezidenta

Signatáři zdůraznili Bangovu práci na zemědělském programu v Latinské Americe zaměřeném na posílení odolnosti zemědělců vůči klimatickým katastrofám a program pojištění plodin, který vytvořil se Světovou potravinovou bankou a soukromými partnery.

„Chápe, že Světová banka musí sloužit jako multiplikátor síly tím, že nastaví správnou agendu a pak bude katalyzátorem akce napříč vládami, soukromým sektorem, multilaterálními rozvojovými bankami, občanskou společností a filantropiemi,“ uvedli.

Americký prezident Joe Biden minulý měsíc nominoval třiašedesátiletého Banga, aby nahradil Davida Malpasse. Ten oznámil svou rezignaci po měsících sporů o jeho počáteční neschopnosti říct, že podporuje vědecký konsenzus o změně klimatu.

Rusko uvažuje o vlastním kandidátovi

23. února, týden poté, co David Malpass oznámil svou rezignaci a pouhé hodiny poté, co Světová banka prohlásila, že hledání nástupce bude trvat měsíce, začalo být jasné, kdo nejspíše vyhraje, napsal server The Economist.

Bílý dům zatím vybral každého prezidenta Světové banky od doby, kdy v roce 1944 uzavřel gentlemanskou dohodu s Evropou. Amerika má v bance také největší podíl hlasů. Po druhé světové válce to mělo smysl. Nyní země od Číny po Panamu chtějí, aby se jejich rostoucí vliv ve světové ekonomice promítl do jejích institucí.

Žádní další uchazeči nebyli veřejně oznámeni, ačkoli Rusko tvrdí, že se svými spojenci konzultuje nominaci vlastního kandidáta. To by mohlo zpomalit pokrok směrem k cíli banky zvolit nového prezidenta do začátku května.

Světovou banku od jejího založení na konci druhé světové války vede vždy někdo ze Spojených států, dominantního akcionáře věřitele. Výzva ze strany Ruska nebo spojenecké země pravděpodobně nezmění výsledek, vzhledem k akciové struktuře banky. Ale mohla by odhalit doutnající napětí mezi USA a západními státy a Čínou – třetím největším akcionářem banky – ohledně banky a dalších globálních finančních institucí.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ