25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Americký Kongres schválil návrh zákona zakazující dovoz zboží z regionu Sin-ťiang

Nově schválený americký návrh zákona má za cíl zabránit prodeji zboží, které mohlo být vyrobeno za pomoci nucené práce v čínském regionu Sin-ťiang. Čím dál více důkazů naznačuje, že tam čínské úřady v pracovních táborech zneužívají muslimskou menšinu Ujgurů. Ve čtvrtek předlohu zákona schválil Kongres, poputuje proto na stůl americkému prezidentovi. Uvedl to server BBC a CNN.

Podle schváleného návrhu zákona by neměly americké společnosti prodávat zboží vyrobené v čínském regionu Sin-ťiang. Výjimku mohou dostat pouze, pokud americké vládě prokáží, že při jejich produkci nebyla využívána nucená práce.

Spojené státy americké (USA) totiž obvinily Čínu z genocidy muslimské menšiny Ujgurů. Čínská vláda podobné obvinění odmítá. Uvedl to server BBC.

Ve čtvrtek schválil předlohu zákona Senát téměř jednomyslně. Proti byl totiž jenom jeden senátor. Dále poputuje návrh na stůl prezidentu Bidenovi, který se zpočátku nechtěl vůči problematice jasně vymezovat. Nyní to však vypadá, že by mohl Bílý dům předlohu podpořit. Pokud ji prezident podepíše, stane se z ní zákon.

„Peking totiž podporuje brutální a nadále se rozvíjející utlačující kampaň proti Ujgurům a jiným muslimským menšinám,“ uvedla k návrhu při dřívějším hlasování předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.

Proti takzvanému Uyghur Forced Labor Prevention Act se stavěly zejména obrovské společnosti, které čínský region využívají pro produkci svého zboží. Návrh zákona proto kritizovala například Coca-Cola, Nike nebo Apple.

Je pro ně poměrně obtížné nabídnout americké vládě „jasné a přesvědčivé“ důkazy o tom, že jsou produkty vyráběny za dodržování lidských práv. Pro zahraniční úřady totiž není kvůli tamním přísným regulacím snadné pravdivě ověřit pracovní podmínky v čínských výrobnách.

USA v roce 2022 nevyšlou diplomaty na zimní olympiádu v Pekingu

V úterý pak návrh zákona jednomyslně schválila také Sněmovna reprezentantů. Stalo se tak i přesto, že se o něm republikáni a demokrati měsíce přeli. Republikáni totiž obviňovali Bidenovi demokraty z toho, že návrh brzdí, aby nezkomplikoval plány prezidenta na rozvoj americké udržitelné energie. V čínském regionu Sin-ťiang se totiž vyrábí většina světových materiálů na výrobu solárních panelů.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian pak rozhodnutí amerického Kongresu odmítl. „Někteří američtí politici totiž rozšiřují koncept národní bezpečnosti, politizují a instrumentalizují vědu, technologii a tržní problémy na základě své ideologie,“ okomentoval situaci. Napětí mezi USA a Čínou se tak opět začíná zvyšovat.

Velká Británie, Austrálie, Spojené státy americké a Kanada se rovněž dohodly, že nepošlou své diplomaty na nadcházející zimní olympiádu. Konat by se měla v Pekingu od února příštího roku. Rozhodnutí má být protestem právě proti údajnému porušování lidských práv v regionu Sin-ťiang.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.