Australský hlídač bezpečnosti na internetu udělil pokutu 386 000 USD platformě Elona Muska X, dříve známé jako Twitter za to, že nespolupracoval s vyšetřovatelem praktik proti zneužívání dětí. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Musk v příspěvku z loňského listopadu uvedl, že „odstranění zneužívání dětí je prioritou č. 1“. Komise pro eSafety však kritizovala „prázdné řeči“ firmy.
Platforma X, dříve známá jako Twitter, zaznamenala po loňském odkupu Muskem za částku 44 miliard dolarů, neustálý pokles příjmů. Po masovém propouštění se též podle BBC hovořilo o tom, že síť nebude schopna ochránit uživatele před trollingem. Pokuta je další ranou reputaci společnosti, jejíž inzerenti se začali stahovat po zastavení moderace obsahu a obnovení tisíců zakázaných účtů.
The eSafety Commissioner has issued Google an official warning and fined Elon Musk’s X $610,500. https://t.co/p9HfJ5Scig
— Financial Review (@FinancialReview) October 15, 2023
Podle australských zákonů, které vstoupily v platnost v roce 2021, může regulátor přinutit internetové společnosti, aby poskytly informace o svých online bezpečnostních postupech. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta. V případě nezaplacení pokuty může regulátor žalovat společnost u soudu.
Žádné odpovědi na otázky
Google společnosti Alphabet také obdržel varování za nerespektování žádosti o informace o nakládání s obsahem, který zneužívá děti. Podle regulátora byl však nesoulad platformy X závažnější. Společnost nedokázala „poskytnout žádnou odpověď na některé otázky“.
Dodal, že: „Twitter/X neodpověděl na řadu klíčových otázek, včetně času, který platforma potřebuje, aby odpověděla na zprávy o sexuálním vykořisťování dětí či opatření, která má zavedena k odhalování sexuálního vykořisťování dětí v přímém přenosu. Také neodpověděla na otázku ohledně nástrojů a technologií, které používá k odhalování materiálu sexuálního zneužívání dětí“.
„Pokud máte odpovědi na otázky, pokud skutečně zavádíte lidi, procesy a technologie do boje proti nelegálnímu obsahu ve velkém a globálně, a pokud je to vaší deklarovanou prioritou, je docela snadné říci,“ cituje agentura Reuters komisařku Julie Inman Grant v rozhovoru.
„Jediný důvod, proč nedokážete odpovědět na důležité otázky o nelegálním obsahu a chování, které se děje na platformách, je ten, že nemáte odpovědi,“ dodala Grant, která byla do roku 2016 ředitelem veřejné politiky společnosti X.
Kritika za znemožnění hlášení dezinformací
Společnost potvrdila regulačnímu orgánu, že celosvětově propustila 80 % své pracovní síly. V Austrálii nemá žádné zaměstnance pro veřejnou politiku. Před převzetím společnosti Muskem zde měla dva takové zaměstnance.
Minulý měsíc byla platforma X v Austrálii kritizována za deaktivaci funkce, která uživatelům umožňovala hlásit dezinformace o volbách. Tento krok vyvolal obavy, protože přišel před klíčovým australským referendem o právech původních obyvatel, které se konalo tento víkend.