21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jaká je budoucnost Tesly? Podpora Muska Trumpovi rozděluje Wall Street

Podpora prezidentské kampaně Donalda Trumpa ze strany generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska vyvolala na Wall Street bouřlivou debatu o dopadu případného druhého prezidentského období na výrobce elektromobilů.

Začala virtuální konference států APEC. Napětí může vyvolat Tchaj-wan i USA

Členské státy Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) se tento týden na virtuálním summitu pořádaném Novým Zélandem zaměří na obnovu ekonomik po pandemii. Uvedl to server Al Jazeera. Kvůli snaze Tchaj-wanu připojit se do regionálního obchodního paktu CPTPP se však na schůzkách očekává napětí. Neshody může vyvolat také nabídka USA hostit další kolo schůzek.

Týdenní summit ekonomického uskupení APEC zahájí rozhovory mezi ministry obchodu a zahraničních věcí. V pátek večer by se pak před kamerami měly sejít také hlavy států. Konferenci zvanou Leaders‘ Week totiž pořádá Nový Zéland virtuálně. Důvodem jsou přísné restrikce zavedené kvůli šíření koronaviru. Své zahraniční hranice má pro cestovatele Zéland zavřené po 18 měsíců.

Kromě ekonomické obnovy se ministři 21 členských států zaměří také na řešení problémy dodavatelských řetězců a dekarbonizaci. Ekonomiky členů zastupují 38 procent světové populace a více než 60 procent globálního hrubého domácího produktu. Mezi členské státy se řadí například Čína, Rusko, Japonsko, Thajsko nebo Austrálie. Uvedl to server Al Jazeera.

Problémy však může vyvolat oznámení Tchaj-wanu o plánech připojit se k regionálnímu trans-pacifickému obchodnímu paktu známému pod zkratkou CPTPP. Ke stejnému uskupení se totiž plánuje přidat i Čína. Kvůli zvyšujícímu se napětí mezi oběma státy se proto očekávají neshody i na konferenci APEC.

Tchaj-wan totiž nedávno oficiálně oznámil přítomnost amerických vojáků na své půdě. Tento týden rovněž média reportovala o čínských vojenských cvičeních naznačujících vývoj nukleárních zbraní. Napětí může vzniknout také kvůli úmyslu Spojených států amerických uspořádat další kolo schůzek APEC na svém území. Na podporu plánu se totiž prozatím nevyjádřilo Rusko.

Kvůli virtuálním schůzkám na sebe Nový Zéland nestrhne tolik pozornosti

„Společně udržujeme fungování dodavatelských řetězců a podporujeme obchod potřebných lékařských pomůcek, včetně testovacích sad, masek a nyní i vakcín,“ uvedla ke konferenci premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern. Odkázala tím na nečekané setkání lídrů APEC z července letošního roku. Na něm se členské státy dohodly na zvednutí obchodních překážek dříve zavedených na import lékařských pomůcek.

Naposledy hostil Nový Zéland summit uskupení APEC v září roku 1999. Od loňského prosince, kdy získal stát organizaci schůzek členských států na starosti, však meetingy pořádal virtuálně. Podle serveru The Diplomat od té doby připravil přes tisíc hodin online setkání.

„Znamená to, že naše možnost postavit Nový Zéland na světové pódium není stejná, jako bychom akci uspořádali prezenčně,“ okomentovala premiérka Nového Zélandu rozhodnutí setkat se s ostatními státy APEC virtuálně.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.