18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Australská vína drtí vysoká čínská cla. Tamní společnosti musí měnit obchodní strategie

Zhoršující se vztahy Číny a Austrálie vyústily loni na podzim v uvalení více než dvěstěprocentních cel na australská vína. Čína je zahrnula pod takzvané anti-dumping strategie bojující proti levnému zboží z Austrálie. Ta ale jakákoli obvinění o zneužití čínského trhu odmítá. Tamní vinaři se proto obracejí na export do Velké Británie. Jedna z největších vinných společností na světě Treasury Wine Estates se pak po středečním prohlášení rozhodla část své firmy prodat. Uvedla to agentura Reutres.

Vysoká cla dočasně uvalená na australská vína začínají na jejich výrobce silně dopadat. Například známá australská vinná společnost Treasury Wine se ve středu kvůli rapidně se snižujícím ziskům rozhodla pro rozsáhlou přestavbu firmy. Hodlá prodat některá svá aktiva a také část svých vinných značek. Plánuje tím vydělat alespoň 230 milionů amerických dolarů. Mimo to se také rozdělí do tří nových sektorů zahrnujících Penfolds, Treasury Premium Brands a Treasury Americas.

Vliv na rozhodnutí jedné z největších světových vinných společnosti mají zhoršující se vztahy mezi Austrálií a Čínou. Neshody začaly okolo roku 2018, kdy Austrálie jako první stát zakázala vstup Huawei do vyvíjené 5G sítě. Ještě více se napjaly poté, co australská vláda požadovala podrobné prozkoumání původu koronaviru.

Po vzájemných konfliktech ohledně diskriminace novinářů nakonec Čína uvalila cla na řadu produktů z australského exportu včetně hovězího, uhlí, bavlny a vína. Zmíněná společnost Treasury Wine tak musela bojovat s téměř 180procentními cly. Australské víno bylo totiž v Číně před současnými rozpory velmi oblíbené kvůli své kvalitě, ale také nízké prodejní ceně. Tu umožnila dohoda o volném obchodu z roku 2015.

„Z prodeje v Číně očekáváme minimální kontribuce do našich příjmů,“ zhodnotil pro Reuters ředitel společnosti Treasury Wine Tim Ford s tím, že přesto bude s čínskou administrativou nadále spolupracovat. Ta totiž provádí investigaci a tvrdí, že australská vína jsou v Číně prodávána levněji než na domácím trhu, a to za pomocí dotací. Australská vláda taková tvrzení rázně odmítá.

Z téměř stoprocentního exportu do Číny se staly plné sklady nechtěného vína

Fordova společnost však není jediná, na kterou vysoká cla dopadly. V posledních letech totiž čínská poptávka po australských vínech ohromně vzrostla, především mezi tamní střední třídou. Například vinař Jarrad White podle CNN prodával loni více než 96 procent svých vín do Číny. Od listopadového zhoršení vztahů však neprodal jedinou lahev.

Podle australské vládní skupiny Wine Australia klesla během prosince hodnota exportu vína do Číny na nulu. Austrálie je však považována za pátého největšího světového vývozce vína, a proto musela svůj trh přeorientovat jinam. Loni se tak o 30 procent zvýšila poptávka po australských vínech ve Velké Británii, ze které se tak stala hlavní cílová destinace tamních vinařů. Export začal růst především na začátku světové pandemie a v měsících těsně před Brexitem.

Čína si mezitím našla jiné dovozce vína, především z Francie, a díru na trhu tak úspěšně zalepila. Zvedá se navíc tamní poptávka po domácích vínech. Zahraniční bylo sice vždy bráno za velice prestižní, touha po tom čínském však podle BBC vzrostla společně s příchodem pandemie.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ